Katedra polowa – Msza św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej
14 kwietnia 2023 | 18:14 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej sprawowana była dziś w katedrze polowej Wojska Polskiego Msza święta. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz, który dziękował środowiskom katyńskim za stanie na straży pamięci, tożsamości i prawdy o Zbrodni Katyńskiej. W tym roku mija 80 lat od odkrycia masowych grobów polskich oficerów na Wschodzie.
Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego oraz odegrania Mazurka Dąbrowskiego.
W homilii bp Lechowicz podkreślił, że pójście za Jezusem, który daje gwarancję zwycięstwa „wymaga stoczenia wewnętrznej walki, bo Jezus jest Dowódcą wymagającym i czasami Jego polecenia napotykają na opór ze strony naszej natury, skłonnej ulegać pokusie do życia wygodnego i egoistycznego”.
Zdaniem biskupa polowego historia odrzucenia Jezusa jako kamienia węgielnego naszej cywilizacji wciąż się powtarza. – Czasami ta historia przybiera postać prześladowania chrześcijan i walki z Kościołem, innym razem przebiera się w strój wyimaginowanych idei i w ich imię posługuje się przemocą, manipulacją, złem, nie wyłączając pozbawienia życia tych, którzy nie godzą się na zniewolenie i sprzeniewierzenie się sobie. Radykalnym potwierdzeniem tego jest cmentarz w Katyniu i w innych miejscach sowieckiej zbrodni – powiedział.
Dodał, że dzisiaj wspominamy ich, „ucząc się od nich odwagi, wierności, czujności wobec zakusów złego ducha, gotowości do stawienia czoła temu wszystkiemu, co zagraża naszej tożsamości narodowej i religijnej”.
Ordynariusz wojskowy przywołał wspomnienia ówczesnego ordynariusza wojskowego bp. Józefa Gawliny, który po odkryciu grobów oficerów w Katyniu napisał: „Polska utraciła kwiat kadry oficerskiej. Wyobrażałem sobie, jak to odkrycie podziałało na nasz biedny, męczony naród i na wojsko, które zaginionych oficerów przez długie miesiące daremnie szukało”.
Biskup polowy zwrócił uwagę, że Zbrodnia Katyńska została dokonana w okresie Wielkanocy. – Czas świętowania zmartwychwstania Jezusa dodawał wielu z nich wiary, że ich ofiara i śmierć nie pójdą na marne. Wierzyli Jezusowi, który mówił: „Ja jestem zmartwychwstanie i życie, kto wierzy we Mnie, choćby i umarł żyć będzie” – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele środowisk katyńskich, Warszawskiej Rodziny Katyńskiej oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939. Obecny był Łukasz Kudlicki, szef gabinetu politycznego ministra obrony narodowej, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Warszawy.
Przed błogosławieństwem modlitwę w intencji ofiar odmówił ewangelicki biskup polowy Marcin Makula. Po zakończeniu Eucharystii duchowni oraz wierni udali się do Kaplicy Katyńskiej, gdzie złożone zostały znicze i odmówiona modlitwa w intencji pomordowanych na Wschodzie.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę ogłoszenia przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio w Berlinie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów.
Przez lata prawda o zbrodni była ukrywana i zakłamywana. Winą za rozstrzelanie oficerów władze Związku Radzieckiego próbowały obarczyć zbrodniarzy hitlerowskich, jednak trybunał norymberski z braku dowodów pominął ten punkt w akcie oskarżenia. Dopiero w 1990 r. ZSRR przyznał, że Polaków rozstrzelali funkcjonariusze NKWD.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.