Drukuj Powrót do artykułu

Katedra polowa: Msza św. w Święto Flagi RP

02 maja 2018 | 22:26 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Wieczorem w katedrze polowej Wojska Polskiego bp Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. z okazji Święta Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. W nawach bocznych katedry stanęły liczne poczty sztandarowe, które wezmą udział w jutrzejszych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. We Mszy św. uczestniczyło także liczne grono generałów Wojska Polskiego.

Msza rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu z Flagą Rzeczpospolitej Polskiej i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP uświetnili liturgię śpiewem.

– Była i jest milczącym świadkiem naszej długiej historii. Gdziekolwiek byli Polacy powiewała biało-czerwona. Towarzyszyła polskim dramatom, polskim ofiarom i polskim nadziejom – powiedział na początku Mszy św. bp Józef Guzdek.

Ordynariusz wojskowy powitał zebranych w katedrze i wyraził radość, że w świątyni gromadzą się Ci, którzy chcą służyć Ojczyźnie. Zachęcił do wspólnej modlitwy za Ojczyznę pod wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Polski, patronki katedry polowej.

W homilii ks. mjr Ireneusz Biruś przypomniał, że Polacy od samego początku uznali Maryję za swoją Matkę i Królową. – Od pierwszej pieśni w języku narodowym, odśpiewanej pod Grunwaldem przez tyle wieków wiara w Chrystusa miała dla nas szczególny, maryjny rys. To Bogurodzica patronowała największym zwycięstwom militarnym i duchowym – podkreślił.

– Niech polskie flagi, które zdobią nasze domy, kościoły i ulice pozwolą nam dzisiaj odczuć dumę z dokonań naszych przodków. Niech rozbudzą w naszych sercach miłość do Boga, Kościoła, Ojczyzny i poczucia tożsamości narodowej – zachęcał kaznodzieja.

Eucharystię koncelebrowali także ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej, ks. ppłk Mirosław Biernacki, kapelan Wojskowego Instytutu Medycznego, ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego i ks. ppor. Daniel Piejko, wikariusz katedry polowej.

Święto Flagi RP obchodzone jest od 2004 r. Zostało ustanowione uchwałą, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.