Katedra polowa: obchody 19. rocznicy powołania Straży Granicznej
13 maja 2010 | 16:33 | kos Ⓒ Ⓟ
W tym roku mija 19. rocznica powołania Straży Granicznej. Z tej okazji w katedrze polowej WP kadra, pracownicy i funkcjonariusze tej formacji mundurowej uczestniczyli w Eucharystii pod przewodnictwem ks. płk Sławomira Żarskiego, administratora diecezji polowej. W homilii kapelan zaapelował do funkcjonariuszy o odważne głoszenia Ewangelii Chrystusa w środowisku Straży Granicznej.
Na początku Eucharystii do Katedry Polowej wprowadzone zostały sztandary Straży Granicznej, Policji i innych formacji mundurowych związanych z MSWiA. Mszę św. uświetniła muzyką Orkiestra Reprezentacyjna SG z Nowego Sącza. Zebranych powitał ks. płk Zbigniew Kępa, Dziekan Straży Granicznej.
– Ojczyzna jest troską Waszej służby – mówił w homilii ks. Żarski. – Jesteście odpowiedzialni za szczelność naszych granic. Dziękujemy dziś za Waszą pełną poświęcenia postawę, wynikającą nie tylko z natury Waszej służby, ale przede wszystkim, z tego, że Polskę nosicie w sercu – powiedział.
Ks. Żarski przypomniał słowa homilii biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, które wygłosił przed czterema laty podczas obchodów piętnastolecia Straży Granicznej. – Chrystus wszedł w bramy koszar Straży Granicznej, pragnie być jednak rozpoznanym i zaproszonym do udziału w życiu i służbie. W ludzkich sercach musi dokonać się przemiana, jaka nastąpiła w sercach uczniów zdążających do Emaus” – dziś na nowo odczytujemy te słowa i chcemy o nich pamiętać – mówił ks. Żarski.
Administrator diecezji polowej podziękował funkcjonariuszom za pomoc udzieloną rodzinom ofiar tragedii w Smoleńsku ,podczas niedawnej żałoby. Docenił zaangażowanie funkcjonariuszy SG, którzy brali udział w organizacji ceremonii powitania ciał tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Pamiętamy o waszej obecności i życzliwości – zapewnił kapelan.
Na koniec życzył funkcjonariuszom i pracownikom, aby pamiętali o „krytycznej postawie wobec otaczającej rzeczywistości”. – Za wierność prawdzie płaci się często wysoką cenę, jest ona jednak miła Bogu i Ojczyźnie – podkreślił. Zachęcił do naśladowania ks. Jerzego Popiełuszki, niech będzie dla Was wzorem do naśladowania- zaapelował.
Mszę św. z ks. Żarskim celebrowało grono kapelanów posługujących w Straży Granicznej. Obecni byli także przedstawiciele Prawosławnego Ordynariatu Polowego i Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. W Eucharystii uczestniczyli m. in. wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Adam Rapacki, Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk, szef ABW Krzysztof Bondaryk, Szef Służby Celnej Marian Banaś, komendanci poszczególnych oddziałów SG, funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej, Wojsko, Policja, Służby Celne i mieszkańcy Stolicy.
Po Mszy św. delegacja MSWiA złożyła kwiaty na grobie bp. polowego Tadeusza Płoskiego i ks. płk Jana Osińskiego, znajdującym się w Kaplicy Lotników. Następnie na pl. Krasińskich odbyła się ceremonia wręczenia nominacji i odznaczeń wyróżniającym się funkcjonariuszom i pracownikom Straży Granicznej.
Straż Graniczna jest formacją mundurową typu policyjnego. Została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990, jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. Wykonuje zadania związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego. Nadzór nad formacją sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Komendant Główny Straży Granicznej jest centralnym organem administracji państwowej w sprawach ochrony granicy państwowej. Rola Straży Granicznej znacznie wzrosła po wejściu Polski do Unii Europejskiej, wraz z przesunięciem się granic wspólnoty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.