Katedra polowa: święto Wojsk Inżynieryjnych
16 kwietnia 2014 | 20:56 | kos Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zainaugurowano dziś wieczorem Święto Wojsk Inżynieryjnych. Liturgii w intencji żołnierzy i pracowników tej formacji przewodniczył ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego. Po Mszy bp Józef Guzdek odznaczył zasłużonych oficerów Wojsk Inżynieryjnych medalem „Księdza Jerzego Popiełuszki”.
W homilii ks. płk Wątroba podkreślił, że saperzy są „wzorem wierności Bogu w sprawach życia codziennego”. Zaznaczył, że po wielu latach od wojny nadal wzywani są do akcji rozminowania i zabezpieczania niebezpiecznych ładunków, stanowiących poważne zagrożenie.
– Chociaż jest już 70 lat po zawierusze wojennej, saperzy nadal muszą narażać życie, rozminowując pozostałości tamtych czasów. Byli i są obecni we wszystkich misjach poza granicami kraju. Wszędzie dawali świadectwo odwagi i wierności żołnierskim powinnościom, niejednokrotnie płacąc za to najwyższa cenę – przypomniał.
Mszę św. koncelebrował ks. płk Bogdan Radziszewski, kapelan Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
W Eucharystii uczestniczyli żołnierze i pracownicy Wojsk Inżynieryjnych z ich dowódcą, gen. bryg. Bogusławem Bębenkiem, szefem Inżynierii Wojskowej. Wspólnie z żołnierzami modlili się byli dowódcy, kombatanci oraz rezerwiści, a także poczty sztandarowe szkół, którym bliskie są saperskie tradycje.
Słowa modlitwy i podziękowania dla żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych przekazał naczelny ewangelicki duszpasterz wojskowy, bp Mirosław Wola oraz ks. ppłk Mariusz Śliwiński, kapelan saperów polskich.
Przed błogosławieństwem biskup polowy Józef Guzdek, odznaczył gen. bryg. Bębenka oraz trzech byłych dowódców: gen. Janusza Lalkę, gen. w st. spocz. Henryka Tacika, gen. w st. spocz. Ryszarda Żuchowskiego medalem bł. Jerzego Popiełuszki. Dziękując za pełnioną służbę na rzecz pokoju i bezpieczeństwa zapowiedział, że w intencji żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych będzie sprawował Mszę św. w prywatnej kaplicy. Złożył też saperom świąteczne życzenia.
Po południu pod pomnikiem „Chwała saperom”, w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Czerniakowie odbyły się centralne obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych.
Święto Wojsk Inżynieryjnych obchodzone jest co roku 16 kwietnia w rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy 1 Armii WP.
Służba saperów nie zakończyła się jednak wraz z ustaniem działań zbrojnych. Od końca II wojny światowej polscy saperzy zniszczyli prawie 15 mln min i ponad 47 mln sztuk amunicji różnego rodzaju i kalibru, będących pozostałością po toczących na terytorium Polski walkach i bombardowaniach.
Choć od zakończenia ostatniej wojny minęło już 68 lat, saperzy wciąż mają wiele pracy. Tylko w 2012 roku patrole rozminowania interweniowały ponad 8 tys. razy, podejmując i utylizując blisko 1,8 mln sztuk przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych oraz ponad 2,2 tony materiałów wybuchowych i prochu. Zadania oczyszczania terenu kraju z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych realizowane są w Siłach Zbrojnych RP przez 39 patroli i 2 grupy nurków-minerów.
Od 1953 roku saperzy biorą udział w misjach pokojowych. Obecnie, w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych, pełnią służbę w Afganistanie oraz Bośni i Kosowie. Od marca 2014 roku kapelanem saperów polskich jest ks. ppłk Mariusz Śliwiński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.