Katedra Polowa WP: zakończył się remont jednego z trzech zabytkowych dzwonów
26 marca 2010 | 09:43 | kos Ⓒ Ⓟ
Zakończono prace konserwatorskie i remontowe jednego z trzech dzwonów znajdujących się w wieżach Katedry Polowej WP w Warszawie. W ciągu długich lat użytkowania dzwony uległy uszkodzeniu i wymagają natychmiastowej konserwacji i remontu, ponieważ utraciły pierwotne, czyste brzmienie. Uszkodzeniu uległ również napęd dzwonów, instalacja elektryczna i sterowniki.
Wyremontowany dzwon nosi imię MARIA i pochodzi z 1709 roku. – Prace remontowe i konserwatorskie dzwonu polegały na naprawie jarzma dzwonu, wymianie ośrubowania, naprawie jego serca, amortyzacji podestu oraz konserwacji stalowej konstrukcji zawieszenia dzwonu – poinformował ks. płk Robert Mokrzycki, proboszcz Katedry Polowej WP. – Dzwon został wyposażony w napęd krokowy i sterownik elektroniczny. Rozwiązanie to umożliwia regulację siły i tłumienia głosu, regulację asymetrii uderzeń, uruchomienie dzwonu przed wybiciem określonej godziny – podkreślił kapelan. Proboszcz Zapowiedział, że podobny remont czeka pozostałe dwa dzwony umieszczone w wieżach świątyni.
Nie jest to jedyny remont prowadzony obecnie w Katedrze Polowej. W podziemiach kończą się prace nad zaadoptowaniem ich na powstające Muzeum Ordynariatu Polowego tworzonego wspólnie z Muzeum Historii Miasta Stołecznego Warszawy. 2 maja 2010 roku Biskup Polowy WP Tadeusz Płoski będzie przewodniczył Mszy św., podczas której poświęcone zostaną i zaprezentowane odnowione organy.
Katedra Polowa Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie pełni funkcję głównego kościoła garnizonowego w Polsce. Odprawiane są w niej nabożeństwa w intencji Ojczyzny i narodu podczas świąt i uroczystości państwowych. W miejscu dzisiejszej Katedry król Władysław IV wzniósł drewniany kościół ojców Pijarów pod wezwaniem św. Pryma i Felicjana, w 1651 umieszczono w nim przywieziony z Rzymu wizerunek Najświętszej Maryi Panny znany dziś jako Matka Boża Łaskawa Patronka Warszawy w kościele o.o. jezuitów przy ul. Świętojańskiej.
Kościół spłonął w czasie bitwy ze Szwedami o Warszawę w 1656. W 17 lipca 1701 dokonano konsekracji kościoła po odbudowie według projektu Józefa Fontany pod wezwaniem Matki Bożej Zwycięskiej i świętych Pryma i Felicjana.
Podczas zaborów kościół trafił w ręce Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej która w latach 1835-1837 dokonała adaptacji budynku do liturgii prawosławnej, m.in. dobudowano trzy dodatkowe wieże. Pijarska świątynia stała się katedrą prawosławną diecezji warszawskiej pod wezwaniem Najświętszej Trójcy.
W 1919 katedrę zwrócono Kościołowi rzymskokatolickiemu i podniesiono ją do godności Katedry Wojska Polskiego. W latach 1923-1927 przywrócono pierwotną barokową architekturę kościołowi wg projektu prof. Oskara Sosnowskiego. W okresie okupacji kościół należał do niemieckich katolików i ich duszpasterzy. Podczas Powstania Warszawskiego mieścił się w niej szpital polowy. Władze komunistyczne zlikwidowały ordynariat polowy toteż Katedra tylko z nazwy była „polowa”. Od 1992 kościół przy ul. Długiej na nowo stał się matką wszystkich polskich kościołów garnizonowych jako Katedra Polowa Wojska Polskiego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.