„Katedra symbolem Europy” – pośmiertny esej ks. Pasierba
13 lutego 2003 | 16:22 | im //ad Ⓒ Ⓟ
„Katedra symbolem Europy” – to tytuł eseju ks. Janusza Pasierba, który pelplińskie wydawnictwo Bernardinum wydało po raz pierwszy i już po śmierci autora. Książkę promowano w Warszawie 13 lutego.
W spotkaniu zorganizowanym w kościele środowisk twórczych w Warszawie uczestniczył m.in. abp Henryk Muszyński. – „To nie podziały polityczne i geograficzne są wyznacznikiem Europy, lecz jej dziedzictwo kulturowe” – podkreślił metropolita gnieźnieński.
Esej „Katedra symbol Europy” ks. prof. Pasierb przygotował w 1988 r. w związku z sympozjum Rady Europy i UNESCO, które odbywało się na Uniwersytecie we Fryburgu. Tekst, odczytany 5 maja 1988 roku, przedrukował w tym samym roku „Przegląd Katolicki”, ale dopiero teraz doczekał się wydania książkowego. Na żądanie czytelników – twierdzi Maria Wilczek, która zajmuje się propagowaniem spuścizny literackiej ks. Pasierba. Książkę prezentowali abp Henryk Muszyński i abp Edmund Piszcz metropolita warmiński oraz prof. Piotr Skubiszewski, historyk sztuki i Piotr Wojciechowski, pisarz.
Jednym z ważniejszych tworów kultury europejskiej jest właśnie katedra – nie tylko miejsce nauczania biskupa, lecz także symbol starego kontynentu – mówił abp Muszyński. Zwrócił uwagę, że *esej ks. Pasierba jest aktualny zwłaszcza dziś, kiedy Europa próbuje się zjednoczyć* i szuka również duchowych więzi. Zdaniem metropolity nie należy bać się utraty własnej tożsamości w procesie jednoczenia Europy. – Im głębsze jest zakorzenienie własnego, narodowego dziedzictwa, tym pełniejsze może być otwarcie na innych – powiedział arcybiskup. Jego zdaniem Polacy powinni myśleć o tym, co sami mogą wnieść do Europy i wzbogacać się tym, co dobrego ona może zaoferować Polsce.
Katedra to szczyt ewolucji architektury średniowiecza – przypomniał prof. Piotr Skubiszewski, historyk sztuki. Fascynowały malarzy, poetów, pisarzy i naukowców. – Ks. Janusz był poetą, historykiem sztuki i kapłanem, i dlatego właśnie poświęcił katedrze odrębny, wnikliwy esej – uważa prof. Skubiszewski. Jego zdaniem ks. Pasierb pokazał jak głęboko katedra utkwiła w świadomości kulturowej Europejczyka.
Uczestnicy spotkania wysłuchali recytacji wierszy ks. Pasierba w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej i Muzycznej w Warszawie. Prezentację książki poprzedziła Msza św. sprawowana przez ks. Wiesława Niewęgłowskiego, krajowego duszpasterza środowisk twórczych.
_*ks. Janusz Pasierb, „Katedra symbol Europy”, Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum”, Pelplin 2003*_
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.