Katolicki uniwersytet we Włoszech otwiera Instytut Kultury Arabskiej
14 września 2024 | 15:26 | mela | Mediolan Ⓒ Ⓟ
„Poznawanie innych kultur i tradycji jest krokiem do pokoju i lepszej przyszłości” – podkreślił w czasie inauguracji Instytutu Kultury Arabskiej bp Paolo Martinelli. Jest on wikariuszem apostolskim Arabii Południowej, która obejmuje Zjednoczone Emiraty Arabskie będące współtwórcą nowej placówki dydaktycznej na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca (Università Cattolica del Sacro Cuore) w Mediolanie. Rektor tej uczelni wskazała, że nowa inicjatywa chce uczynić uniwersytet „bardziej otwartym na świat” oraz „mostem między Wschodem a Zachodem”.
Nowe centrum postało dzięki współpracy Sharjah Book Authority, instytucji promującej znajomość języka arabskiego i kultury arabskiej w świecie. W inauguracji wzięli udział znaczący przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich – księżna Bodour al-Qasimi i emir Bin Muhammad Al-Qasimi. Ten ostatni kieruje emiratem Szardża, jednym z siedmiu w ZEA, który stanowi kulturalne i naukowe centrum tego kraju. Podczas inauguracji instytutu podkreślił on, że „nowa placówka dydaktyczna chce pomóc we wzajemnym zrozumieniu różnic kulturowych, które zbyt często postrzegane są jako przeszkoda, a nie możliwość wzajemnego ubogacenia chociażby dla podejmowania wspólnych działań humanitarnych w tym trudnym dla świata momencie”. Księżna al-Qasimi podkreśliła, że zainicjowana współpraca stanowi „most między kulturami i jest narzędziem dyplomacji kultury między narodami”.
Ze swej strony rektor uniwersytetu podkreśliła, że „obecne chwiejne czasy potrzebują nadziei i pokojowego współistnienia”. Elena Beccalli zauważyła, że nowy instytut jest wyrazem wspólnego zaangażowania na rzecz dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. Instytutem Kultury Arabskiej będzie kierował prof. Wael Farouq od lat wykładający na mediolańskiej uczelni. Już od dekady Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca promuje kursy języka i kultury arabskiej. Ich celem jest nie tylko przybliżenie włoskim studentom tego odległego świata, ale też zanurzenie w kulturze arabskiej studentów mających arabskie korzenie a urodzonych i wychowanych we Włoszech, by połączyć ich z korzeniami kulturowymi i lingwistycznymi. Rektor uczelni wskazuje, że w Mediolanie, który staje się miastem coraz bardziej wieloetnicznym i wielokulturowym jest to krok do budowania dialogu i dobrosąsiedzkich relacji. „Nasz uniwersytet chce być pomostem ku kulturze arabskiej i mostem między naszymi światami” – podkreśliła Elena Beccalli.
Akrobacje górskiego rowerzysty za ołtarzem. Proboszcz chciał podkreślić treść kazania [WIDEO]
Instytut Kultury Arabskiej rozpocznie działalność w październiku wraz z inauguracją nowego roku akademickiego. Oprócz działalności dydaktycznej angażować się będzie w inicjatywy wydawnicze, tłumacząc ważne dzieła literatury arabskiej oraz pomagając wejść włoskim oficynom wydawniczym na rynek arabski.
Założony w 1921 roku w Mediolanie Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca obecnie ma swe siedziby w Mediolanie, Brescii, Piacenzy-Cremonie, Rzymie i Campobasso. Jego częścią jest, znana jako szpital papieży, rzymska poliklinika im. o. Agostino Gemellego, który był pierwszym, długoletnim (1921-1959) rektorem uczelni. Na Sacro Cuore wiedzę zdobywa ponad 40 tys. studentów. Co ciekawe, na tym prywatnym katolickim uniwersytecie nie ma wydziału teologii. Elena Beccalli jest pierwszą kobietą, która została rektorem tej prestiżowej uczelni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.