Katolickie debaty walentynkowe
08 lutego 2011 | 16:48 | lk / ju. Ⓒ Ⓟ
Debaty walentynkowe o czystości przedmałżeńskiej, życiu „na kocią łapę” i in vitro, a także koncerty muzyki chrześcijańskiej i Msze św. organizuje od 10 do 16 lutego Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z okazji dnia św. Walentego, patrona zakochanych.
W tym roku młodzi z KSM postanowili uczynić walentynki pretekstem do dyskusji o miłości, uczuciach i relacjach międzyludzkich. W organizowanej przez nich interaktywnej debacie internetowej może wziąć udział każdy, kto ma konto na portalu społecznościowym Facebook. – Najwięcej młodzieży można obecnie spotkać w miejscach wirtualnych, stąd taka koncepcja – uważa Marcin Nowak, prezes KSM Archidiecezji Krakowskiej.
Hasło debaty brzmi: „Kocha, nie kocha, kocha, nie kocha…”. Dyskusję na temat miłości i czy młodzież stała się na nią obojętna moderować będą KSM-owicze i zaprzyjaźnieni duszpasterze. Choć organizatorzy to zadeklarowani katolicy, w rozmowę mogą się włączyć osoby o różnym światopoglądzie. Debata rozpocznie się 13 lutego o godz. 21 na podstronie KSM Archidiecezji Krakowskiej na portalu Facebook.
„Pojawią się pytania 'standardowe’: o czystość przedmałżeńską, wspólne mieszkanie przed ślubem i sens zawierania małżeństwa” – mówi Nowak. – Nie będziemy ich pomijać i na każde odpowiemy, ale przede wszystkim chcielibyśmy porozmawiać o tym, jak definiujemy miłość, nie tylko między dziewczyną a chłopakiem, ale w rodzinie, społeczeństwie. Chcemy porozmawiać o miłości Boga do człowieka, która będzie zawsze, niezależnie od tego, czy ktoś „stoczy się na dno”, czy będzie celebrytą – dodaje.
Sylwester Laskowski, o. Mirosław Pilśniak oraz Maria i Piotr Wołochowicz będą gośćmi walentynkowej debaty „Miłość na serio – bez seksu przed ślubem?”, która odbędzie się 10 lutego o godz. 19.00 w Domu Pielgrzyma „Amicus” ul. Hozjusza 2, przy Pl. Wilsona w Warszawie. Organizatorem spotkania jest KSM Archidiecezji Warszawskiej.
Z kolei 13 lutego w Dobrym Miejscu na warszawskich Bielanach odbędzie się walentynkowy koncert New Life M. W składzie legendy muzyki chrześcijańskiej w Polsce pojawi się m.in. Natalia Niemen. Jako support zagra młoda, debiutująca formacja LOVE STORY.
„Małżeństwo to nie prawko, wspólne mieszkanie to nie kurs jazdy” – to hasło debaty walentynkowej przygotowywanej przez KSM Archidiecezji Poznańskiej, Koło Akademickie KSM przy Politechnice Poznańskiej i Koło Akademickie KSM Akademii Medycznej. Przedmiotem dyskusji będzie wspólne mieszkanie młodych bez ślubu. Głos zabiorą dr Iwona Przybył (socjolog), ks. dr Paweł Pacholak (duszpasterz małżeństw i rodziny), Barbara Koralewska (psycholog) oraz Tadeusz Kieliszewski (radca prawny). Dyskusję poprowadzi Andrzej Błaszczak z Radia Emaus. Początek 16 lutego o godz. 19.00 w sali nr 1 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.
KSM Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej organizuje debatę walentynkową „IN VITRO – miłość czy egoizm?”. Dyskusja ma być „odpowiedzią młodych ludzi na promowany we współczesnym świecie konsumpcyjny styl życia, często pozbawiony jakichkolwiek zasad i wartości. Młodzież pragnie, by ta rozmowa stała się także okazją do głębszej refleksji nad tematami dotyczącymi życia poczętego, miłości, narzeczeństwa i małżeństwa” – czytamy w zaproszeniu. Spotkanie odbędzie się 14 lutego o godz. 13.00 na Uniwersytecie Zielonogórskim w Auli C w budynku A-16 przy ul. Wojska Polskiego 69.
W Koszalinie Msza św. dla zakochanych, a po niej debata, odbędzie się 13 lutego o godz. 19.00 w katedrze. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Edward Dajczak. Gościem specjalnym będzie Robert „Lica” Friedrich polski gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny, pomysłodawca i szef dziecięcego zespołu Arka Noego oraz członek grup 2Tm2,3, Kazik Na Żywo.
Święty Walenty, patron zakochanych był lekarzem. W średniowieczu był czczony jako patron chorych na padaczkę. O życiu świętego wiadomo niewiele. Legendy głoszą, że był kapłanem, który udzielał sakramentu małżeństwom mieszanym. Wyznaczył jeden dzień roku, w którym udzielał sakramentu małżeństwa. Był to 14 lutego. Został zabity podczas prześladowania chrześcijan. Na jego grobie powstała bazylika Flamińska w Terni. W bazylice znajduje się relikwiarz świętego, na którym jest napisane „Święty Walenty, patron miłości”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.