Drukuj Powrót do artykułu

Katolickie organizacje przeciwne polityce Trumpa wobec Iranu

12.06.2018 , ts (KAI) / mip, Wiedeń Ⓒ ℗

Sample Fot: AP Photo/Evan Vucci / East News

Ponad 160 organizacji katolickich z różnych krajów świata opublikowało wspólne oświadczenie adresowane do Kongresu USA, w którym wyrażają swój protest przeciwko prowadzonej przez prezydenta Donalda Trumpa polityce wobec Iranu.

– Decyzja prezydenta o odstąpieniu Stanów Zjednoczonych od wypracowanego za rządów Baracka Obamy w 2015 roku porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu to „tragedie ogromnych rozmiarów” i zagrożenie dla pokoju światowego – czytamy w oświadczeniu udostępnionym austriackiej agencji katolickiej Kathpress przez ruch pokojowy Pax Christi. Inicjatorem dokumentu była „Pax Christi International”, międzynarodowe dzieło na rzecz pokoju, skupiające ponad 120 organizacji krajowych.

Tzw. „Iran-Deal”, to układ wypracowany przez pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (Chiny, Francję, Rosję, Wielką Brytanię i USA) oraz Unię Europejską. Na mocy tego dokumentu Iran zobowiązał się do wykorzystywania energii jądrowej dla celów wyłącznie pokojowych, w zamian za co obiecano wstrzymanie bojkotu handlowego przez mocarstwa zachodnie i przywrócenie stosunków gospodarczych.

Nie bacząc na wielokrotne sprawdzanie przez Międzynarodową Agencję Atomową (IAEO), wbrew stanowisku sojuszników USA, a także wbrew radom przedstawicieli ministerstwa obrony we własnym kraju, Trump odstąpił od porozumienia i zapowiedział nowe sankcje, głosi oświadczenie 160 organizacji z 19 krajów. Wyrażono też głębokie zaniepokojenie, że takie działanie zwiększy napięcia na Bliskim Wschodzie, a także może zniweczyć trudne rozmowy z Koreą Północną, a to dlatego, że decyzja Trumpa pozwala wątpić, czy USA będą wierne zawieranym przez ten kraj układom.

„Jako wspólnota wiernych mająca zasięg światowy odrzucamy to, co papież Franciszek nazywa ‘narracyjnym lękiem i retoryką nienawiści’. W sposób wyraźny wspieramy zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i wspólnoty międzynarodowej w dialog i pertraktacje. Mamy nadal nadzieję, że na Półwyspie Koreańskim i na Bliskim Wschodzie możliwy jest sprawiedliwy i trwały pokój” – czytamy w towarzyszącym oświadczeniu liście do członków Kongresu USA.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.