Katolicy i prawosławni wspólnie bronią rodziny
16 listopada 2013 | 11:07 | kg (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
Istnieje zbieżność stanowisk Kościoła katolickiego i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w sprawie tradycyjnej rodziny i konieczności jej obrony w obliczu zagrażających jej dzisiaj niebezpieczeństw. Do takiego wniosku doszli uczestnicy konferencji, która 13 listopada odbyła się w Rzymie. Obradowano pod hasłem „Katolicy i prawosławni wspólnie w obronie rodziny”.
Referaty wprowadzające wygłosili przewodniczący: Papieskiej Rady ds. Rodziny – abp Vincenzo Paglia i Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego – metropolita Hilarion.
Ogłoszony po spotkaniu wspólny komunikat stwierdza, iż wypowiedzi i przemówienia uczestników wykazały zbieżność stanowisk w głównych sprawach, dotyczących rodziny. Wspólna jest obawa o stan rodziny w zglobalizowanym świecie, którą wyraził patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl podczas spotkania z abp. Paglią w Moskwie 7 grudnia 2012. Zwierzchnik RKP podkreślił wówczas, że zarówno prawosławni, jak i katolicy stykają się obecnie z niepokojącymi tendencjami niszczenia instytucji rodziny we współczesnym społeczeństwie, które wielu ludzi ocenia jako niekonstruktywne i groźne.
Uczestnicy konferencji uważają, iż stanowi ona ważny etap we wspólnym dążeniu obu Kościołów do obrony i umacniania rodziny, która – zdaniem papieża Franciszka – jest „motorem świata i historii”. Obie strony przeanalizowały głęboki kryzys, przeżywany obecnie przez rodzinę.
Stwierdzono, że hegemonia kultury indywidualistycznej i konsumpcyjnej, której towarzyszy globalizacja rynku, prowadzi najpierw do osłabienia, a następnie do zniszczenia rodziny i zarazem każdej trwałej postaci życia społecznego – głosi wspólne oświadczenie.
Zwraca uwagę na mnożące się dzisiaj tzw. alternatywne formy „życia rodzinnego”; chodzi o to, że coraz bardziej przyjęte staje się przekonanie, że jednostki mogą „tworzyć rodzinę” na najróżniejsze sposoby, gdyż ważna jest jakoby „tylko miłość”. Rodziny się nie odrzuca, ale stawia się ją na równi z innymi formami wspólnego życia, przedstawianymi jako dające się pogodzić z nią, które jednak w rzeczywistości pozbawiają ją jej znaczenia.
Oświadczenie podkreśla, że dziś szczególnie konieczne jest, aby dziedzictwo chrześcijańskie wpływało na kulturę współczesną. Zniszczenie pojęcia przynależności płciowej, do czego zmierza nowa kultura „gender”, wymaga od nas jednoznacznych i wyraźnych odpowiedzi. Małżeństwo, będące związkiem mężczyzny i kobiety, realizuje zróżnicowaną kulturę bez ujednolicania tego, co różne. Małżeństwo odpowiada wymogom ludzkiego bytu i jest Dobrą Nowiną dla dzisiejszego świata, a zwłaszcza dla zdechrystianizowanego społeczeństwa.
Temat stosunków wzajemnych między pokoleniami nabiera szczególnej ważności w społeczeństwie, w którym gwałtownie rośnie liczba ludzi w starszym wieku. Obejmuje on rozległą dziedzinę praw rodziny, do której należą prawa dzieci, ludzi starszych, chorych, prawo do pracy, wypoczynku itd.
„Konferencja umocniła nasze przekonanie o wspólnej odpowiedzialności za to, aby małżeństwo i życie rodzinne były drogą do świętości dla rodzin chrześcijańskich” – stwierdza komunikat. – Odwołując się do teologicznego, duchowego i kulturowego dziedzictwa naszych Kościołów czynimy nasze chrześcijańskie świadectwo o wartości małżeństwa i rodziny jeszcze skuteczniejszym i bardziej aktualnym” – zakończyli swe oświadczenie uczestnicy spotkania w Rzymie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.