Katolicy w USA sprzeciwiają się zaplanowanej egzekucji Mitchella
20 sierpnia 2020 | 16:00 | rk, CNA/Gallup | Nowy Jork Ⓒ Ⓟ
Katolicy w USA sprzeciwiają się głośno zapowiedzianej na ten miesiąc egzekucji rdzennego Amerykanina, skazanego na karę śmierci przez władze federalne. Także przedstawiciele Narodu Nawahów, którego reprezentantem jest oczekujący na wykonanie wyroku 38-letni Lezmond Mitchell, poprosili prezydenta Donalda Trumpa, by zamienił wyrok na dożywotnie więzienie. W lipcu br. rząd federalny wznowił egzekucje po 17 latach przerwy.
W 2001 r. na terenie rezerwatu indiańskiego Mitchell zabił 63-letnią kobietę i jej 9-letnią wnuczkę. Za ten czyn został skazany na karę śmierci. Wyrok ma zostać wykonany 26 sierpnia br. w Terre Haute w stanie Indiana.
Bp James Wall z diecezji Gallup James Wall w stanie Nowy Meksyk zapowiedział wirtualne czuwanie modlitewne przed zaplanowaną egzekucją Mitchella. Intencją tej modlitwy jest, jak tłumaczy, nawrócenie skazanego, uzdrowienie dla rodziny ofiar i przemianę w sercach katów.
Mitchell jest obecnie jedynym rdzennym Amerykaninem, który oczekuje w federalnej celi śmierci wykonania wyroku. Na początku tego roku sąd odrzucił jego apelację o złagodzenie sentencji.
Adwokaci skazanego twierdzą, że bez zgody plemienia żaden Indianin nie może być poddany karze śmierci za przestępstwo popełnione przeciwko innemu tubylczemu Amerykaninowi na rdzennej ziemi. Naród Nawahów jest suwerenną jednostką rozciągającą się na trzy stany – Nowy Meksyk, Arizonę i Utah.
Większość przywódców plemiennych sprzeciwia się karze śmierci, a władze Narodu Nawahów i rodzina ofiar Mitchella sprzeciwiły się egzekucji zabójcy.
Zdaniem bp. Walla, przywódcy Nawaho w dużej mierze zgadzają się z Kościołem katolickim w sprawie poszanowania świętości ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. „Bóg jest autorem i dawcą wszelkiego ludzkiego życia, a my jesteśmy powołani, aby być dobrymi szafarzami tego życia” – powiedział biskup w rozmowie z agencją CNA i przypomniał, że dzięki nowoczesnemu systemowi więziennictwa państwo jest w stanie chronić ludzi przed przestępcami bez stosowania kary śmierci.
„Daje to szansę na prawdziwą skruchę, prawdziwą przemianę serca, możliwość przyjęcia Chrystusa i Ewangelii. Za każdym razem, kiedy odbieramy życie, nie dajemy tej osobie możliwości pokuty. A każdy musi mieć taką możliwość” – dodał biskup diecezji sąsiadującej z indiańskim rezerwatem Nawaho.
Jak przypomniał biskup, diecezja Gallup, jedna z najbiedniejszych w USA, powstała, by służyć rdzennym Amerykanom.
2 lata temu papież Franciszek zmienił paragraf 2267 Katechizmu Kościoła Katolickiego dotyczący kary śmierci. „Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie” – można teraz przeczytać w Katechizmie.
Kilku amerykańskich biskupów, razem z innymi duchownymi i braćmi zakonnymi z całego kraju, dołączyło do ponad tysiąca przedstawicieli wyznań i religii w USA, wzywając do zaprzestania zaplanowanych egzekucji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.