Katolicy w Wołgogradzie odzyskali kościół w centrum miasta
20 sierpnia 2023 | 11:27 | kg (KAI/B-I) | Wołgograd Ⓒ Ⓟ
Duma Miejska Wołgogradu przekazała 17 sierpnia na własność miejscowej wspólnocie katolickiej należący niegdyś do niej budynek kościoła św. Mikołaja, położony przy ul. Praskiej w centrum miasta. Jest to teren diecezji św. Klemensa w Saratowie.
Katolicy w rejonie Carycyna (od końca XVI w. do 1925 tak się nazywał dzisiejszy Wołgograd) pojawili się pod koniec XVIII w. wraz z napływem w dorzecze Wołgi osadników niemieckich. Parafia katolicka w mieście została ustanowiona w 1847 w ramach ówczesnego dekanatu saratowskiego diecezji tyraspolskiej. W 1899 zbudowano kościół pw. Wniebowzięcia NMP. W 1917 parafia liczyła 600 osób. Ostatnim proboszczem był w latach 1927-30 Niemiec ks. J. Zimmerman.
W 1935 komuniści sowieccy zamknęli świątynię a jej wyposażenie rozkradziono. Początkowo mieściła się tam szkoła, a następnie kino i klub im. Żdanowa. Ale sam budynek z biegiem lat popadał w ruinę. 1 września 1992 władze miasta zwróciły go katolikom. W tym też roku powstała tymczasowa kaplica, którą 18 października poświęcił abp Tadeusz Kondrusiewicz. 5 kwietnia 1998 oddano do użytku wyremontowany pod kontrolą państwa, ale dzięki pomocy wiernych i specjalistów z Austrii i Niemiec kościół pw. św. Mikołaja Biskupa.
W ołtarzu świątyni znajdują się relikwie jej patrona, sprowadzone z włoskiego Bari. W części ołtarzowej umieszczono też obraz tzw. „Stalingradzkiej” Matki Bożej, będąc kopią rysunku wykonanego przez niemieckiego kapelana protestanckiego K. Reuberta węglem na papierze w wigilię Bożego Narodzenia 1942 w czasie bitwy pod Stalingradem.
Od 2008 r. cały kompleks pomieszczeń należy do parafii katolickiej na zasadzie wynajmu. Działają tu m.in. parafialny oddział Caritas i Stowarzyszenie im. św. Jana XXIII, pomagające najuboższym i najbardziej potrzebującym. Parafia liczy obecnie ok. 500 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.