Katolik w polityce – debata w Szczecinie
16 października 2015 | 11:51 | pk Ⓒ Ⓟ
Czy polityka jest w ogóle dla katolika? Czym dla katolika powinna być polityka? M.in. na te pytania odpowiadali goście debaty, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Szczecinie.
To kolejne spotkanie z cyklu Akademii Katolickiej Nauki Społecznej, którą zorganizował szczeciński ośrodek „Civitas Christiana” oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
Są w Kościele stany, które mają swój udział w życiu politycznym. To domena świeckich. Jak podkreśla jednak ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki są sytuacje, w których to państwo wykorzystuje Kościół instrumentalnie.
Instrumentalizacja polega na tym, że jak się ma jakąś tezę, to chce się znaleźć argumenty do tej tezy. Jeżeli więc jest jakaś teza wygodna dla władzy politycznej i tezę można uargumentować nauczaniem Kościoła, to sięga się bardzo chętnie do nauczania Kościoła. Jeśli z kolei stawia się tezę, która jest jak z innej „paki”, jeśli chodzi o nauczanie Kościoła, to wtedy oczywiście mówi się o tym, żeby Kościół do niczego się nie wtrącał i najlepiej, żeby zachował swoje nauczanie w zakrystii – powiedział ks. Chojnacki.
Dr Robert Kościelny wskazał z kolei na kryzys przywództwa w Kościele. – Nie ma bardzo wyrazistej postaci z charyzmą. Są biskupi, którzy mogliby pełnić i pełnią dla jakiś grup wiernych rolę autorytetu. Generalnie jednak nie ma przywódcy. Z drugiej strony można by zastanowić się, czy jest taka potrzeba w państwie demokratycznym – mówił dr Kościelny.
Ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki to prodziekan ds. studenckich Wydziału Teologicznego US, doktor teologii, natomiast dr Robert Kościelny to historyk, publikował m.in. w Arcanach, Naszym Dzienniku, Christianitas. Zajmuje się dziejami staropolskimi oraz historią NSZZ „Solidarność” w latach 1980-1981.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.