Drukuj Powrót do artykułu

Katowice: 36. Ekumeniczne Spotkanie Biskupów (zapowiedź)

14.11.2017 , ks. sk, Katowice, 14-11-2017 Ⓒ ℗

Pod hasłem: „Razem wyznajemy wiarę – razem wychodzimy do ludzkości. Maryja, Matka Jezusa” po raz 36. będzie Ekumeniczne Spotkanie Biskupów. Organizuje je grupa Przyjaciół Ruchu Focolari. Tym razem będzie miało miejsce w Katowicach. Swoją obecność zapowiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz Apostolski w RP.

Spotkaniu w stolicy Górnego Śląska będzie przewodniczył kard. Francis X. Kriengsak Kovithavanij, arcybiskup Bangkoku. Oprócz niego do Katowic przybędzie ok. 35 biskupów pochodzących z: USA, Brazylii, Tajlandii, Indii, Republiki Demokratycznej Konga, Anglii, Austrii, Cypru, Czech, Irlandii Północnej, Litwy, Łotwy, Niemiec, Szwecji, Węgier oraz Polski.

Oprócz Kościoła rzymsko-katolickiego Katowice będą gościły hierarchów z Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Kościołów prawosławnych: greckiego, rumuńskiego oraz armeńskiego, jak również z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, anglikańskiego oraz metodystycznego.

W ramach spotkania biskupi wezmą udział w wykładach, będą mieli okazję do podzielenia się swoimi doświadczeniami oraz będą uczestniczyli w nabożeństwach sprawowanych według różnych tradycji chrześcijańskich. W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Eucharystii w piątek w południe będzie przewodniczył metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc.

Przewidziane są także wydarzenia otwarte, na które są zaproszeni wszyscy wierni. W środę od godz. 9.00 będzie Ogólnopolska Konferencja Ekumeniczna „Od konfliktu do komunii” – wokół relacji międzywyznaniowych w Polsce na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Wieczorem odbędzie się koncert chóru Largo Cantabile w kościele ewangelicko-augsburskim.

W czwartek przewidziano nabożeństwo luterańskie pod przewodnictwem bp Mariana Niemca, biskupa diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W piątek w południe będzie sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem abp Wiktora Skworca podczas której homilię wygłosi kard. Francis X. Kriengsak Kovithavanij. Natomiast w sobotę rano biskupi zapraszają na poranną modlitwę w tradycji prawosławnej do cerkwi w Sosnowcu.

Ekumeniczne Spotkanie Biskupów jest organizowane corocznie w różnych częściach świata. Wcześniej biskupi modlili się wspólnie w Stambule, gdzie gościem specjalnym był patriarcha Bartłomiej I. Takie spotkanie miało też miejsce w Augsburgu. W tym roku spotkanie organizuje Ruch Focolare w Polsce, archidiecezja katowicka, Kościół ewangelicko-augsburski w Katowicach, Kościół prawosławny w Sosnowcu oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.