Drukuj Powrót do artykułu

Katowice: Abp Skworc na posiedzeniu Rady Wydziału Teologicznego UŚ

21 czerwca 2018 | 11:42 | ks. sk | Katowice Ⓒ Ⓟ

W czwartek przed południem miało miejsce posiedzenie Rady Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podsumowano w jej trakcie cały rok akademicki. W posiedzeniu wziął udział Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego abp Wiktor Skworc.

Prace nad nowym „ratio studiorum”, podziękowania za całoroczny trud i zaangażowanie pracowników Wydziału Teologicznego, zwłaszcza za organizację sympozjów, sesji i konferencji, jak również zaproszenie do modlitwy, „aby Pan posłał robotników na swoje żniwo” to niektóre kwestie poruszone przez ks. abp. Wiktora Skworca podczas ostatniego w tym roku akademickim posiedzenia Rady Wydziału Teologicznego.

– Trzeba pogratulować – sobie nawzajem – odzyskania przez nasz Wydział Teologiczny kategorii „A”. Zyskał na tym cały Uniwersytet Śląski i to w roku 50-lecia jego istnienia – mówił do pracowników WT Metropolita Katowicki.

Podczas swojego wystąpienia odniósł się także to trwających prac nad nowym „ratio studiorum”. Przywołał także postać o. prof. Andrzeja Wodki, który 19 czerwca został prezesem AVEPRO, czyli Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych.

Hierarcha odniósł się także do organizowanego w grudniu w Katowicach Szczytu Klimatycznego. – To wezwanie dla całego naszego środowiska. Wezwanie naukowe i duszpasterskie (…). Bardzo proszę o zaangażowanie się w prace około konferencyjne – mówił abp Skworc.

Metropolita katowicki zachęcił także duchownych pracowników Wydziału Teologicznego do uczestniczenia w pielgrzymce duchowieństwa archidiecezji katowickiej do parafii Ducha Świętego w Bytkowie, która odbędzie się z początkiem września oraz do udziału w święceniach biskupich ks. Grzegorza Olszowskiego.

Na koniec zaproponował także zorganizowanie sesje związanej z 35 rocznicą wizyty św. Jana Pawła II w Katowicach oraz 40 rocznicą jego wyboru na Stolicę Piotrową.

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego został kanonicznie erygowany w 2000 roku. Od 2002 roku Wydział ma prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk teologicznych, a od 2009 roku – doktora habilitowanego. Wydział kształci na kierunkach: teologia oraz nauki o rodzinie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.