Drukuj Powrót do artykułu

Katowice: abp Skworc spotkał się z członkami Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej

10.10.2018 , ks.sk, Katowice Ⓒ ℗

Studium organistowskie, kształcenie psałterzystów oraz kantorów, reedycja śpiewnika diecezjalnego oraz sprawa szeroko rozumianej dyscypliny w przestrzeni muzyki liturgicznej to zagadnienia, którym zostało poświęcone spotkanie Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej, w którym wziął udział abp Wiktor Skworc.

– Niewątpliwie konieczna jest reforma naszego studium organistowskiego. Na pewno krokiem do przodu była zmiana lokalizacji, ale to jeszcze ciągle za mało – mówił ks. Wiesław Hudek, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej. – Zastanawiam się także, w jaki sposób podjąć sprawę kształcenia kantorów, którzy byli by osobami bardzo dobrze przygotowanymi do tego, by prowadzić śpiew we wspólnocie, by także uczyć śpiewów – dodał.

Na podstawie swoich dotychczasowych doświadczeń w związku z kursami dla psałterzystów głos zabrała p. Brygida Tomala stwierdzając, że do tej posługi potrzebna jest „pewna dojrzałość, także osobowościowa”. – Cieszy nas fakt, że w parafii młodzi chłopcy chcą się angażować w posługi liturgiczne, też te związane ze śpiewaniem. Właściwie jest tak, że na każdej Mszy św. możemy mieć osobę śpiewającą i czytającą – dodaje p. Piotr Wierzchałek, pracujący w parafii św. Józefa w Katowicach.

Podczas spotkania członkowie Komisji zauważyli, że „ideałem by była diecezjalna szkoła muzyczna, gdzie jest podstawówka, szkoła muzyczna i jako trzeci atut zapewniamy formację duchową dzieci”. – Na taki sposób wychowania na pewno znaleźli by się chętni – mówi ks. Hudek.

Początki Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej sięgają 1963, kiedy to została powołana przez bpa Stanisława Adamskiego. Obecnie skupia w swoim gronie 16 członków zarówno duchownych, jak i świeckich, których zadaniem jest dbanie o śpiew i muzykę kościelną na terenie archidiecezji katowickiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.