Katowice: „Aby ziemia znowu mogła oddychać” – rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Młodych
24 listopada 2018 | 11:21 | ks. Sebastian Kreczmański | Katowice Ⓒ Ⓟ
Młodzież z siedmiu krajów europejskich zjechała się do Katowic przed Szczytem Klimatycznym COP24, aby wspólnie zastanawiać się nad nauczaniem Kościoła dotyczącym szacunku do dzieła stworzenia. Swoje spotkanie oparli o nauczanie papieża Franciszka zawarte w encyklice „Laudato si’”.
Wydział Katechetyczny katowickiej kurii metropolitalnej we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz fundacją Renovabis zorganizowali Europejskie Spotkanie Młodych – PILGRIM przed Szczytem Klimatycznym ONZ COP24 w Katowicach. Jego hasło brzmi: „aby ziemia znowu mogła oddychać”.
Do problemów zniszczenia środowiska i braku świadomości na ten temat nawiązał w swoim wystąpieniu otwierającym spotkanie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – Pokolenia przed nami, nie miały tej świadomości dotyczącej ekologii, dotyczącej świata, jaką my dzisiaj mamy (…). W przeszłości liczyła się tylko produkcja. Nie liczył się ten świat stworzony… Trzeba było produkować jak najwięcej, za wszelką cenę, nie licząc się ze środowiskiem naturalnym. Dzisiaj świat z tego powodu cierpi. Nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie… – mówił abp Skworc.
Podczas spotkania młodzież przekazała na ręce metropolity katowickiego „Manifest ekologiczny”, który jest wynikiem ostatnich 15 lat pracy i refleksji nad treściami proponowanymi przez PILGRIM. Został on podpisany przez przedstawicieli młodzieży z każdej ze szkół biorących udział w spotkaniu. – W tym manifeście odnosicie się do dwóch rzeczywistości: stworzenia i Stwórcy – mówił abp Skworc. – Ten, kto uznaje Stwórcę, również szanuje stworzenie – dodał. Zwrócił uwagę, że misją młodych we współczesnym świecie jest realizowanie „manifestu ekologicznego”, który przyjęli.
Na auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego głos zabrał także dr Johann Hisch, dyrektor PILGRIM. Podkreślił, że głównym zadaniem organizacji jest praca edukacyjna na wszystkich płaszczyznach życia. – Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju połączona z duchowością jest podstawową zasadą dla wszystkich przedmiotów – stwierdził. – Sugestie encykliki „Laudato si’” papieża Franciszka i celów zrównoważonego rozwoju ONZ są dla nas wiążącymi podstawami – dodaje.
Podczas wieczornego rozpoczęcia spotkania w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego przedstawiciele szkół i uczelni zaangażowanych w organizację PILGRIM przedstawili projekty, którymi zajmują się na co dzień.
– Jesteśmy przekonani, że religia jest w stanie otworzyć oczy młodym ludziom, jest w stanie przełamać ograniczenia, które wynikają chociażby z tego, że ktoś urodził się w kiepskiej sytuacji materialnej – mówili przedstawiciele szkoły dr. Ámbédkara z Miszkolca na Węgrzech.
– Udało nam się zapewnić środki, aby dzieci w Afryce mogły przez cały rok uczęszczać do szkoły, jak również, żeby nie zabrakło im pieniędzy na lekarstwa – powiedziała przedstawicielka Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Bratysławie na Słowacji.
Wieczór zakończył się wspólną modlitwą w krypcie katedry Chrystusa Króla, podczas której młodzi z siedmiu krajów Europy rozważali tekst Księgi Rodzaju o stworzeniu świata. Wnętrze kościoła akademickiego wypełniły także dźwięki kanonów z Taizé. A na zakończenie wszyscy wspólnie odmówili Modlitwę Pańską.
Organizowane w Katowicach Europejskie Spotkanie Młodych – PILGRIM ma na celu przede wszystkim promowanie nauczania Kościoła na temat szacunku i ochrony dla dzieła stworzenia, zawartego w encyklice papieża Franciszka Laudato Si’. Spotkanie, w którym bierze udział blisko dwieście młodych osób potrwa do 25 listopada.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.