Drukuj Powrót do artykułu

Katowice: Betlejem w Spodku

30 grudnia 2017 | 11:00 | kssk | Katowice Ⓒ Ⓟ

– Jezus Was kocha! I to jest ta najważniejsza wiadomość dzisiejszego wieczoru – powiedział abp Wiktor Skworc podczas czwartej edycji „Betlejem w Spodku”, która miała miejsce w Katowicach w piątek późnym wieczorem gromadząc blisko 10 tys. osób.

– Przed chwilą otrzymałem SMSa o treści następującej: Betlejem w Spodku, Katowice. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych w Spodku, w Katowicach. I podpis: Święta Rodzina z Betlejem – powiedział abp Wiktor Skworc do zebranych w Spodku uczestników koncertu. Dodał, że był jeszcze „PS” o takiej treści: „Jezus Was kocha!”

– Wszystkich was, jak tutaj jesteście, Jezus kocha. A kolędy tutaj wyśpiewane były medytacją nad tą piękną prawdą, że Bóg jest miłością – mówił abp Skworc zwracając się do uczestników koncertu w Spodku.
Metropolita katowicki serdecznie podziękował też prezydentowi miasta Katowice za to, że „możemy dzisiaj tutaj w Spodku przeżywać nasze Betlejem”. Podkreślił, że jest to już czwarta edycja tego niezwykłego muzycznego wydarzenia.

Koncert rozpoczął się z kilkunastominutowym opóźnieniem spowodowanym trudnościami komunikacyjnymi w mieście. Nawiązał do tego prezydent Katowic w swoim słowie. – Choć wiem, że dzisiaj mieliście problem z dotarciem tutaj do Spodka, to myślę, Księże Arcybiskupie, że Trzej Królowie też mieli problem z dotarciem do Betlejem. Więc dzisiaj wszyscy jesteśmy takim Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, którzy podróżowali katowickimi ulicami do Betlejem w Katowicach – zażartował Marcin Krupa, prezydent Katowic w swoim słowie skierowanym do uczestników koncertu. – Ale najważniejsze jest to by to Betlejem rodziło się w sercu każdego z nas – dodał.

– Koncert „Betlejem w Spodku”, to opowieść o Zbawicielu, o okolicznościach i celu Jego przyjścia na ziemię. Opowieść wyrażona muzycznym językiem wielu narodów oraz tradycji, powstawała na przestrzeni dziejów i epok w różnych zakątkach świata i w różnych historycznych krainach – pisze Mateusz Mate.O Otremba, Dyrektor Artystyczny Betlejem w Polsce w słowie skierowanym do słuchaczy koncertu.

Mate.O był także narratorem podczas całego muzycznego przedsięwzięcia. – Dzisiaj prowadziło nas Słowo samego Boga. Słyszeliśmy je nie tylko w Ewangelii, ale także z kart Starego i Nowego Testamentu i to Ono nas prowadziło przez ten koncert – mówił pod koniec muzycznego wydarzenia artysta.

– „Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami” i to właśnie temu Słowu chcemy oddać dzisiaj chwałę – powiedział na samym początku prowadzący koncert Marek Zając. W czasie przerwy wraz z Dominiką Szczawińską, redaktorem diecezjalnego Radia eM, zachęcali do tego, aby wysłać do kochanej przez siebie osoby SMSa i w ten sposób przypomnieć jej o swoim uczuciu. – Czas Bożego Narodzenia to także czas przebaczenia, więc może warto wysłać też wiadomość „przebaczam” do tego, który naszego przebaczenia potrzebuje – dodali po chwili.

Wydarzeniu towarzyszą także dwie akcje społeczne. Pierwsza to „głodnych nakarmić”, na którą przeznaczony jest całkowity dochód ze sprzedaży biletów, druga to „ambasador miłosierdzia”. Polega ona na wypełnieniu konkretnymi produktami żywnościowymi specjalnych toreb, które były rozdawane uczestnikom koncertu. Torby należy przekazać w wyznaczone w diecezji miejsce. W archidiecezji katowickiej przez najbliższe dwa tygodni jest to każda parafia, która przekaże przyniesione dary potrzebującym.

Koncert 29 grudnia w katowickim Spodku rozpoczął trasę koncertową „Betlejem w Polsce”, w czasie której na scenach 12 polskich miast wystąpią m.in.: Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Kasia Moś, Igor Herbut, Daria Zawiałow, Mate.O, Beata Bednarz, Agnieszka Musiał, Dana Vynnycka, oraz Adam Krylik. Wraz z nimi gra orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Patronat nad wydarzeniem objął Episkopat Polski oraz Metropolita Katowicki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.