Katowice: ćwierć wieku diecezjalnej drukarni
21 października 2010 | 16:26 | ksas Ⓒ Ⓟ
„Dobra książka jest potrzebna zwłaszcza w czasach, gdy jest głoszonych tyle półprawd i kłamstw” – powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń w czasie Mszy św. odprawionej 21 października w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach z okazji 25-lecia Drukarni Archidiecezjalnej.
Metropolita katowicki podkreślił, że Drukarnia jest potrzebna diecezji przede wszystkim do głoszenia Chrystusa. „To wszystko, co jest dobrą techniką, wprowadzamy w ewangelizację” – powiedział. Wymienił również inne instytucje diecezjalne, służące głoszeniu Dobrej Nowiny, takie jak „Gość Niedzielny” lub wydawnictwo Księgarnia św. Jacka. „To wszystko jest dzieło ewangelizacji. Głosimy Chrystusa” – stwierdził abp Zimoń. Dziękując pracownikom drukarni za ich wysiłek, przypomniał dzieje diecezjalnej drukarni w Katowicach.
Po Mszy św. w drukarni została poświęcona nowa maszyna poligraficzna.
Drukarnia Archidiecezjalna (do 1992 r. Drukarnia Diecezjalna) w Katowicach została założona w latach 30. ubiegłego stulecia. Dla potrzeb powstałej w 1925 r. diecezji katowickiej powołano Księgarnię św. Jacka wraz z Drukarnią Katolicką. Na przestrzeni dziesięcioleci, w zależności od istniejących warunków politycznych, instytucje te reorganizowano i zmieniano ich status prawny. Dwukrotnie były likwidowane. O ile jednak wydawnictwu w okresie powojennym zezwolono na dalszą działalność, drukarnia została reaktywowana dopiero w 1985 r., choć właśnie tutaj zaraz po wyzwoleniu Katowic w 1945 r. drukowano pierwszą odezwę ówczesnego wojewody do ludu śląskiego, napędzając ręcznie maszyny (nie było jeszcze elektryczności po zniszczeniach wojennych).
Dziś Drukarnia Archidiecezjalna oferuje pełen zakres usług poligraficznych techniką offsetową. Specjalizuje się w produkcji książek, albumów, teczek, map, katalogów (w tym artystycznych o wysokich wymaganiach jakościowych), plakatów, kalendarzy, czasopism, folderów, broszur i innych materiałów reklamowych. Park maszynowy obejmuje m.in. system CTP, arkuszowe maszyny offsetowe w formatach od B2 do B1+ oraz zautomatyzowany dział introligatorni. W ostatnim czasie w zakładzie pojawiły się pierwsze w jego historii maszyny cyfrowe.
„W warunkach gospodarki wolnorynkowej rzetelnie służymy nie tylko Kościołowi, ale i wszystkim, którzy powierzają nam swoje prace poligraficzne” – deklarują pracownicy Drukarni Archidiecezjalnej w Katowicach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.