Katowice: I Archidiecezjalna Pielgrzymka Parafialnych Wspólnot Żywego Różańca
20 października 2012 | 20:57 | ksas Ⓒ Ⓟ
„Odmawianie różańca w ramach Róż Różańcowych jest służbą Kościołowi, ponieważ poprzez modlitwę wspieramy wysiłki Ojca Świętego, biskupów, kapłanów i świeckich w celu kształtowania życia w Kościele i w świecie, zgodnego z wolą Chrystusa i Jego Matki oraz na wzór ich ziemskiego życia” – powiedział metropolita katowicki w sobotę, 20 października br. do wypełniających katedrę Chrystusa Króla w Katowicach uczestników I Archidiecezjalnej Pielgrzymki Parafialnych Wspólnot Żywego Różańca. Spotkanie poświęcone było również tematyce misji w związku z rozpoczynającym się Tygodniem Misyjnym.
Metropolita katowicki przypomniał, że do Róż Różańcowych należał młody Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Przywołując jego słowa z listu o różańcu, abp Skworc stwierdził, że uczestnicy pielgrzymki przekonują się, iż jest to modlitwa pulsująca życiem. „W Waszej modlitwie odzwierciedla się całe bogactwo życia ludzkiego, a zwłaszcza życia Kościoła” – podkreślił kaznodzieja i dodał, dziękując za modlitwę: „Wszak misją Kościoła jest oddziaływanie na rzeczywistość, w której żyje i w której pełni swą zbawczą misję. Poprzez modlitwę macie odwagę dotykać ran człowieka i świata, by je opatrywać i wzywać Bożej interwencji”.
Abp Skworc powiedział, że modlitwa różańcowa jest też dowodem odpowiedzialności za Kościół, gdyż nie pozostawia nas biernymi w dziele ewangelizowania człowieka i całej ludzkiej rodziny. „Chociaż nie uczestniczymy wprost w wydarzeniach, które kształtują oblicze Kościoła i świata, to jednak wpływamy na nie poprzez modlitwę, która jest najskuteczniejszym, chociaż niewidocznym sposobem ewangelizacji i wprowadzania Królestwa Bożego” – mówił.
Metropolita katowicki za bł. Janem Pawłem II zaapelował, by wśród różnych intencji towarzyszących odmawianiu różańca na pierwszym miejscu znalazły się sprawy pokoju i rodziny. Wskazał, że uczestnicy pielgrzymki mocno dotykają życia i znają zagrożenia odnoszące się do tych dwóch sfer ludzkiej egzystencji. „Niech zatem modlitwa za pokój w świecie i za rodziny stanie się podstawowym zadaniem dla Róż Różańcowych, codziennym obowiązkiem” – zwrócił się do zgromadzonych. Prosił też: „Rozważane codziennie tajemnice z życia Jezusa i Maryi niech pomogą Wam w prowadzeniu ewangelicznego życia!”.
Wspominając postać inicjatorki Żywego Różańca, sługi Bożej Pauliny Jaricot abp Skworc nawiązał do hasła tegorocznego Tygodnia Misyjnego „Głosić wiarę z radością”. „Niech Rok Wiary uświadomi nam na nowo związek miedzy Maryją, Kościołem i Różańcem. Trzeba w Roku Wiary odkryć na nowo skarb różańca” – zachęcał. Prosił również o modlitwę w intencji nowych powołań do służby w Kościele.
Żywy Różaniec to prywatne stowarzyszenie wiernych o charakterze modlitewnym i formacyjnym. To największa wspólnota modlitwy działająca na terenie całej Polski. W archidiecezji katowickiej istnieje ponad 2200 parafialnych Róż Żywego Różańca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.