Katowice: idea synodalności – Międzynarodowa Konferencja Ekumeniczno-Prawna
19 kwietnia 2018 | 18:22 | ks.sk | Katowice Ⓒ Ⓟ
W Katowicach trwa VII Międzynarodowa Konferencja Ekumeniczno-Prawna. Dzień pierwszy odbył się w Katowicach, w piątek uczestnicy będą obradowali w Brennej. Konferencję otworzył abp Wiktor Skworc. W konferencji uczestniczyli także znani kanoniści jak bp Artur Miziński, ks. prof. Wojciech Góralski czy ks. prof. Krzysztof Burczak.
Otwierając konferencję metropolita katowicki przypomniał za papieżem Franciszkiem, że „Kościół i Synod są synonimami”. – To wyrażenie św. Jana Chryzostoma przypomniał papież Franciszek i przedstawił synodalność „jako konstytutywny wymiar Kościoła” oraz zachęcił, by odczytywać i pojmować w tym świetle „samą posługę hierarchiczną” – mówił abp Skworc.
Hierarcha odniósł się do przemówienia papieża wygłoszonego 17 października 2015 roku podczas uroczystości upamiętniającej pięćdziesiątą rocznicę ustanowienia przez Pawła VI Synodu Biskupów, w którym Franciszek nazwał instytucję ustanowioną przez Pawła VI „jednym z najcenniejszych dziedzictw ostatniego zgromadzenia soborowego”.
Metropolita katowicki zwrócił uwagę na fakt, że o idei synodalności papież mówił „jako o punkcie zbieżności owego „dynamizmu słuchania”, który wychodząc od ludu Bożego, przechodzi przez pasterzy i znajduje swój punkt kulminacyjny w biskupie Rzymu.
Podkreślił, że to właśnie w osoba papieża jest w Kościele gwarantem posłuszeństwa i zgodności z wolą Bożą, Ewangelią Chrystusa i tradycją Kościoła, gdyż jest on „pasterzem i nauczycielem wszystkich chrześcijan”.
W czasie konferencji głos zabierają teologowie zarówno katoliccy, jak i luterańscy oraz prawosławni. – Trzeba już na wstępie zauważyć, że perspektywy Kościołów, nawet w obrębie chrześcijaństwa zachodniego i wschodniego, są bardzo różne – powiedział ks. Grzegorz Strzelczyk, były sekretarz II synodu archidiecezji katowickiej.
W konferencji bierze także udział bp Jan Kopiec z diecezji gliwickiej oraz bp Marian Niemiec z diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W trakcie konferencji zostanie także przedstawione zagadnienie rozumienia synodalności z perspektywy teologii ewangelickiej oraz prawosławnej. Kanoniczne podstawy synodalności w prawosławiu przybliży m.in. prof. Catalina Mititelu z Uniwersytetu w Konstancy w Rumunii.
Międzynarodowa Konferencja Ekumeniczno-Prawna ma już swoją tradycję. Pierwszy raz została zorganizowana w 2012 roku pod hasłem „Przymierze małżeńskie – paradygmat spotkania myśli Wschodu i Zachodu «de matrimonio»”. Każdorazowo podczas konferencji podejmowany jest inny temat i rozpatrywany z punktu widzenia różnych Kościołów chrześcijańskich. Tegoroczna konferencja rozpatruje zagadnienie „idei synodalności” i stara się przybliżyć jej konteksty, wyzwania i perspektywy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.