Drukuj Powrót do artykułu

Katowice: II kurs psałterzystów

17.02.2018 , ks.sk, Katowice, 17-02-2018 Ⓒ ℗

W sobotę 17 lutego odbyło się już drugie spotkanie II edycji kursu psałterzystów w archidiecezji katowickiej. Kurs powstał z inicjatywy podkomisji ds. kształcenia Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej.

Około 20 osób z terenu całej archidiecezji uczestniczy w II edycji kursu psałterzystów. Są to osoby w różnym wieku, które chcą profesjonalnie przygotować się do posługi polegającej na śpiewie psalmów podczas liturgii.

– Widzimy, że ten kurs jest bardzo potrzebny. Bo jeżeli psalm jest głoszeniem słowa Bożego, to musi być dobrze, prawidłowo zaśpiewany. To nie ma być filharmonia, ale osoba, która wykonuje śpiew, powinna być do tego profesjonalnie przygotowana – mówi s. Benigna Tkocz, służebniczka NMP, prowadząca zajęcia z psałterzystami.

Sam kurs jest prowadzony przez specjalistów z dziedziny muzyki. Są wśród nich m.in. Brygida Tomala – wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach czy Jolanta Sznajder – dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu.

Podczas kursu uczestnicy zapoznają się także z podstawami liturgiki, z której to wykłady prowadzą ks. Wiesław Hudek, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej, ks. Grzegorz Śmieciński, ceremoniarz archidiecezjalny oraz sekretarz metropolity katowickiego oraz ks. Piotr Szweda.

Tegoroczny kurs psałterzystów jest zorganizowany już drugi raz. Pierwsza edycja miała miejsce rok temu i okazała się bardzo potrzebną inicjatywą. Kurs składa się z 6 spotkań, w czasie których uczestnicy poznają nie tylko melodie psalmów, ale uczą się prawidłowej intonacji oraz zapoznają z podstawami liturgiki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.