Drukuj Powrót do artykułu

Katowice: jubileusz 70-lecia działalności Chóru Archikatedralnego

22.10.2017 , ks.sk, Katowice, 22-10-2017 Ⓒ ℗

– Gromadzimy się w katowickiej katedrze w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, kiedy to chór katedralny obchodzi 70. rocznicę swojego istnienia i działalności artystycznej – mówił ks. Łukasz Gaweł, proboszcz parafii katedralnej. Mszy św. przewodniczył ks. Antoni Reginek, kapelan Śląskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

– Dzisiejsza uroczystość zachęca nas do wdzięczności. Dziękujemy za 70 lat istnienia zespołu śpiewaczego, którego działalność chlubnie zapisała się na kartach historii parafii archikatedralnej, ale także i szerzej, w całym społecznym ruchu muzycznym. Razem z chórzystami dziękujemy Stwórcy wszelkiego piękna za muzyczne talenty, za dobry głos, dobry słuch, za harmonię dźwięków – mówił ks. Reginek podczas homilii.

Chór katedralny zaczął działać jeszcze przez wybudowaniem samej świątyni. Początkowo działał przy kościele św. apostołów Piotra i Pawła, który wówczas pełnił rolę katowickiej katedry. Przy kościele Chrystusa Króla chór działa nieprzerwanie od 1 sierpnia 1957 r.

Na Eucharystii był obecny także Marcin Krupa, prezydent Katowic oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice oraz Urzędu Marszałkowskiego, Regionalnego Instytutu Kulturalnego w Katowicach. Na Mszy św. nie zabrakło przedstawicieli Zarządu Głównego Okręgu Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Były także obecne delegacje z zaprzyjaźnionych chórów.

Chór katedralny powstał w 1947 r. Początkowo działał przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, a od 1957 r. działa przy kościele Chrystusa Króla. Od 1971 r. nieprzerwanie rolę dyrygenta zespołu pełni Krzysztof Karol Kaganiec.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.