Katowice: Kard. Stanisław Nagy otrzymał Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla woj. Śląskiego
17 września 2012 | 19:20 | ksas Ⓒ Ⓟ
Kard. Stanisław Nagy otrzymał dziś Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Wręczenie wyróżnienia miało miejsce podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.
W uzasadnieniu wniosku przypomniano, że kard. Stanisław Nagy jest człowiekiem obdarzonym wielką skromnością, rzetelnością i siłą umysłu, który zawsze z dużą troską pochylał się nad sprawami dotyczącymi regionu.
Laudację na cześć kardynała wygłosiła przewodnicząca kapituły Odznaki, Ludgarda Buzek. Przypomniała, że kard. Nagy był bliskim przyjacielem Jana Pawła II, który traktował go jako doradcę w tych dziedzinach teologii, którymi zajmował się odznaczony kapłan.
„Zawsze czułem się Ślązakiem i zawsze byłem dumny z tego, że jestem Ślązakiem; pokazywałem to i mówiłem o Śląsku” – powiedział kard. Nagy. Dodał, że mówił także o krzywdzie Śląska, wyrządzonej przez Polskę, do której Śląsk się garnął. „Ślązak to jest ten, który zawsze mówił po polsku, gwarą śląską, ale po polsku. Ślązak zawsze modlił się po polsku. To jest sprawa, której nie da się wyprzeć ze świadomości Ślązaka” – zaznaczył.
Kard. Stanisław Nagy urodził się 30 września 1921 w Bieruniu Starym w rodzinie górniczej. Jego matka była Polką, ojciec Węgrem. Gdy miał 16 lat wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego.
Przez kilkadziesiąt lat był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W 1952 uzyskał stopień doktora, w 1968 zrobił habilitację, w 1979 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1985 profesora zwyczajnego. Od 1958 aż do przejścia na emeryturę wykładał na KUL-u teologię fundamentalną. Mieszkał w Krakowie, skąd dojeżdżał na wykłady do Lublina i Wrocławia. Z Karolem Wojtyłą łączyła go przyjaźń, wyprawy po górach i bliska współpraca. 13 października 2003 został wyświęcony na biskupa. 21 października 2003 podniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.