Katowice – kolejne spotkania w Akademii Ekumenicznej
06 listopada 2024 | 13:18 | BŚ, ton | Katowice Ⓒ Ⓟ
W roku akademickim 2024/2025 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach organizowana jest 10. edycja spotkań z cyklu „Akademia Ekumeniczna”. Spotkania otwarte dla wszystkich odbywają się raz w miesiącu w siedzibie Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Prowadzącym cykl jest ks. dr Adam Palion, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego oraz redaktor naczelny półrocznika „Oecumenica Silesiana”.
Wiodącym tematem spotkań w sezonie 2024/2025 będzie obecność tradycji chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie – prawosławia, protestantyzmu i obrządków wschodnich katolicyzmu – z ich bogactwem teologicznym, liturgicznym i obyczajowym, tworzącym różnorodność kulturową tego regionu, od narodzin chrystianizmu po czasy współczesne.
Wśród zaplanowanych prelekcji i wykładów są m.in.: „Prawosławie w Polsce – 100-lecie autokefalii”, „Chrześcijaństwo w Iranie”, „Apostolski Kościół Armenii – najstarsze wyznanie chrześcijańskie”, „Kościół maronicki – historia i współczesność”, „Kościół koptyjski – dzieje i życie” czy „Sobór nicejski w perspektywie ekumenicznej po 1700 latach”.
Tegorocznymi prelegentami będą m.in.: Hraczja Bojadżjan – konsul honorowy Republiki Armenii, ks. dr Łukasz Leonkiewicz, dr hab. Marcin Rzepka, prof. UŚ dr hab. Aleksander Bańka, Dominika Pruszczyńska, ks. Włodzimierz Lytwyniw, dr Maciej Wacławik.
Zakończenie i podsumowanie cyklu zaplanowano na 12 czerwca 2025 roku, a szczegółowy plan wykładów można znaleźć na stronie www.bs.katowice.pl.
„Akademia Ekumeniczna” powstała z inicjatywy przewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego ks. dr. Adama Paliona, prezbitera archidiecezji katowickiej. Głównym celem jej istnienia i funkcjonowania jest zapoznanie uczestników wykładów z Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi znajdującymi się na Górnym Śląsku oraz z innymi religiami, które są na tym terenie. Jako cel organizatorzy stawiają sobie także uwrażliwienie odbiorców na inne tradycje oraz rozwijanie idei szacunku międzyludzkiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.