Katowice: kościół „obiektem architektonicznym roku”
10 lipca 2002 | 17:08 | jd //ad Ⓒ Ⓟ
Za „Obiekt architektoniczny roku 2001” uznano w Katowicach jeden z nowowybudowanych kościołów. Wyróżniona świątynia powstała z ofiar zaoszczędzonych przez abstynentów.
Kościół nosi wezwanie Maryi Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności – patronującej abstynenckiej Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Umiejscowiony jest na tzw. „Ptasim osiedlu” w Katowicach, nazwanym tak od ptasich nazw okolicznych ulic.
Kościół, zaprojektowany przez Andrzeja Gałkowskiego, Aleksandrę Lekki-Gałkowską oraz Jana Kabieja, zawiera liczne nawiązania do specyfiki otaczającej go okolicy „Ptasiego osiedla”. Mieszkańcy ulic tej parafii symbolizowani są we wnętrzu kościoła przez metalowe sylwetki ptaków, umieszczone na balustradzie chóru. Jest tam pelikan, łabądź, lelek i inne ptaki, których ulice znajdują się w okolicy. Uwagę zwracają także wmurowane w posadzkę kamienie przywiezione z sanktuariów w Guadalupe i Lourdes a także z Góry św. Patryka w Irlandii. Pięknie prezentuje się marmurowy ołtarz z niezwykłym, pochyłym krzyżem, pokrytym malowidłami Joanny i Romana Kalarusów. Na zewnątrz kościół przypomina piramidę z podcieniami. Ciekawe są również przeszklenia oraz wejście z oryginalnym portalem.
Piękna świątynia to jednak nie wszystko, co docenili organizatorzy konkursu architektonicznego. Dookoła kościoła umieszczono również cały kompleks zabudowań: budynek, w którym mieści się probostwo, trzeźwościowy Ośrodek Szkoleniowo-Profilaktyczny im. ks. Blachnickiego, biuro pielgrzymkowe i poczta. Sąsiadują one z kaplicą, amfiteatrem, porządnym parkingiem i dzwonnicą.
Konkurs zorganizował katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Kościół Niepokalanej Jutrzenki Wolności został wybudowany jako wotum wdzięczności Maryi za wyzwolenie narodu z niewoli alkoholizmu i ma jednocześnie wyrażać zaufanie Opatrzności dopełniającej tego dzieła. Powstawał z ofiar członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka zaoszczędzonych przez niekupowanie alkoholu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.