Katowice: 25 lat działalności Zakonu Maltańskiego na Śląsku
13 czerwca 2016 | 09:34 | ks.sk Ⓒ Ⓟ
Abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii z okazji 25-lecia działalności Zakonu Maltańskiego na Śląsku, Związku Podhalan oraz Ratowników – górniczych, maltańskich i morskich.
Na panewnickiej Kalwarii w niedzielę świętowali maltańczycy, Podhalanie oraz ratownicy górniczy. Od polowej Eucharystii pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego abp. Wiktora Skworca rozpoczęły się obchody 25-lecia obecności Zakonu Maltańskiego na Śląsku.
Jedną z intencji Mszy św. była modlitwa za ratowników – górniczych, maltańskich i morskich. – Chcielibyśmy sprezentować nowy ambulans. Tak bardzo potrzebny w trudnej pracy ratownika medycznego. Na ten cel zostanie przeznaczona dzisiejsza kolekta – mówił proboszcz parafii na rozpoczęcie Eucharystii.
W homilii metropolita katowicki podziękował maltańczykom za ich zaangażowanie w diecezji. – Dziś chciałbym spłacić podziękowaniem, modlitwą i błogosławieństwem, szczególny dług wdzięczności za działalność Zakonu Maltańskiego na terenie Górnego Śląska, rozpoczętą w 1991 roku. 25 lat działalności Zakonu Maltańskiego na naszym terenie to czas intensywnej pracy na rzecz potrzebujących. To używając pojęć papieża Franciszka, docieranie do ludzi na peryferiach – powiedział.
Wymieniając pola działalności Zakonu i obszary, które wspierają abp Skworc zauważył, że „poza działaniami na polu charytatywnym Zakon Maltański rozwijał w terenie struktury medyczne Pomocy Maltańskiej”. – Największym sprawdzianem postawy maltańskiej wobec tragedii ludzkiej było przeprowadzenie akcji niesienia pomocy w czasie katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w dniu 28 stycznia 2006 roku (…). Trzeba też wspomnieć, iż medycznie zabezpiecza wszelkie uroczystości religijne, np. piekarskie pielgrzymki. Wszędzie, gdzie Maltańczycy są obecni, pokazują, jak ważna jest realizacja dewizy – obrona wiary i pomoc potrzebującym – mówił metropolita katowicki.
Nawiązując do niedzielnej liturgii słowa abp Skworc podkreślił, że najbardziej korzystną inwestycją w przyszłość są uczynki miłosierdzia. – Kiedy staniemy przed Bogiem twarzą w twarz, nic nie będą znaczyły ani nasze pieniądze, ani stopnie naukowe, ani sukcesy zawodowe. Liczyć się będzie tylko kapitał miłości miłosiernej i czynów, bezinteresownie ofiarowany Chrystusowi żyjącemu w ubogich. Liczyć się będzie nie to ile zgromadziłeś, ale ile dałeś nie tylko pieniędzy, ile siebie, swego czasu zaangażowania, poświęcenia – wyliczył hierarcha.
Podczas Eucharystii metropolita katowicki pobłogosławił również sztandar Związku Podhalan Oddziału Katowickiego. Proboszcz panewnickiej parafii podkreśla, że jest to pierwszy sztandar, na którym widnieje podobizna św. Franciszka.
Po Eucharystii wszyscy mogli wziąć udział w operze góralskiej. Powstałe przed pięciu laty dzieło po raz pierwszy zostało wystawione w Katowicach.
„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” to czteroaktowe widowisko artystyczne, w którego realizację zaangażowali się artyści regionalni oraz członkowie amatorskich zespołów góralskich, śpiewacy, tancerze i muzycy z Podhala, Spisza, Orawy i Pienin. Opera powstała w okresie oczekiwania na beatyfikację papieża Jana Pawła II. Do tej pory została wystawiona oprócz Zakopanego czy Ludźmierza również w Rzymie i Stanach Zjednoczonych.
Zakon Maltański jest obecny na Śląsku od 1991 roku. Czynnie wpisuje się w pomoc ubogim i potrzebującym, jak również zabezpiecza medycznie większość kościelnych wydarzeń archidiecezji katowickiej. Maltańska Służba Medyczna również jest stale obecna na Śląsku realizując dewizę zakonu – obrona wiary i pomoc potrzebującym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.