Katowice: Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego
09 października 2023 | 14:12 | msp, asp | Katowice Ⓒ Ⓟ
W katedrze Chrystusa Króla odbyła się Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego. Tradycyjnie, podczas tego wydarzenia została wręczona nagroda „Lux ex Silesia”, czyli „Światło ze Śląska”. Wyróżnienie ks. prof. Jerzemu Szymikowi przekazał abp senior Wiktor Skworc.
O działalności i twórczości księdza profesora można było usłyszeć w laudacji.
‒ Można powiedzieć, że z całej okolicznej krainy ciągną ludzie do światła, które rozsiewa ksiądz profesor. I żeby nie było niedomówień. Wie doskonale, że ostatecznie to nie jest jego światło – mówił w laudacji ks. Marek Gancarczyk.
Zebranych w katedrze przedstawicieli uczelni wyższych powitał na 43. Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego ks. Krzysztof Nowrot, archidiecezjalny duszpasterz akademicki. Wspólną intencją obecnych była prośba „o błogosławieństwo Boże dla pracy ośrodków akademickich, o pomyślność badań i projektów naukowych, o owocne kształtowanie młodego pokolenia w dobru, prawdzie i miłosierdziu, a także o pokój na świecie, dialog i społeczne pojednanie”.
Swoje słowo przesłał także metropolita katowicki abp Adrian Galbas, przebywający obecnie w Rzymie. Tam uczestniczy w obradach XVI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów. „Uniwersytet ma pomóc wyzwolić cały duchowy i umysłowy potencjał, który tkwi w człowieku. Wtedy spełnia swój cel” ‒ metropolita katowicki cytował Jana Pawła II w przesłanym liście.
Abp Galbas pisał, że te słowa, choć wypowiedziane przed laty, są nadal aktualne. ‒ To zrozumiałe przecież, że uniwersytet i – szerzej – szkolnictwo wyższe nie może się ograniczać jedynie do przekazywania wiedzy i podnoszenia kompetencji. Musi stawiać sobie cel dużo bardziej ambitny, jakim jest pomoc człowiekowi w jego integralnym i pełnym rozwoju. W realizacji tego celu Kościół pragnie aktywnie i twórczo uczestniczyć – pozdrowienie arcybiskupa Adriana Galbasa przekazał ks. Tomasz Wojtal, kanclerz Kurii Metropolitalnej.
Mszy św. przewodniczył abp senior Wiktor Skworc, a homilię wygłosił bp gliwicki Sławomir Oder. Kaznodzieja przypomniał, że to ofiara Chrystusa nadaje sens każdemu wysiłkowi człowieka. Podziękował przedstawicielom uczelni za ich obecność. – Jest naszym zadaniem, aby, zgodnie ze słowami naszego Pana, być w tym świecie światłem i solą, aby być zaczynem wieczności. Jesteśmy powołani, by wnosić w naszą rzeczywistość to, co w wierzymy, co jest skarbem naszego życia. Jako chrześcijanie mamy prawo, a nawet obowiązek nieść świadectwo naszej tożsamości i naszej wiary – przekonywał bp Oder.
Ordynariusz gliwicki przypomniał, że zasadniczym celem świata akademickiego powinno być poszukiwanie prawdy, jednak nie powinno być to celem samym w sobie. – Misją każdego człowieka nauki jest poszukiwanie prawdy, a w ostatecznym odniesieniu jest poszukiwanie dobra i szczęścia człowieka – mówił.
‒ Człowiek, który otwiera się na tę inicjatywę Boga, staje się bezpośrednio albo pośrednio, uczestnikiem budowania rzeczywistości stwarzającej warunki do doświadczenia szczęścia i odnajdywania ostatecznego sensu wszelkiej działalności ludzkiej – dodawał.
Po zakończonej Eucharystii, nastąpiło wręczenie nagrody Lux ex Silesia. Laudację na cześć ks. prof. Jerzego Szymika – tegorocznego laureata – wygłosił ks. Marek Gancarczyk, przyjaciel nagrodzonego, prezes Fundacji Opoka, wcześniej redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”.
Statuetkę laureatowi wręczył abp senior Wiktor Skworc. – Myślę, że jest to po prostu materialne stwierdzenie faktu: jesteś Lux ex Silesia i niech tak pozostanie. Tą nagrodą wchodzisz do Panteonu Górnośląskiego, będą ciebie poznawali, będziesz mógł kształtować to pokolenie i tych młodych wokół ciebie zgromadzonych, zainteresowanych teologią, Panem Bogiem – mówił hierarcha.
Ks. prof. Jerzy Szymik dziękował po otrzymaniu nagrody. W podziękowaniach odniósł się od swojego własnego pojmowania Śląska i tego jak kształtuje go wiara. – Sercem naszej nadziei nie jest Śląsk ani Polska, ani Europa, lecz Bóg sam! Nikt inny i nic innego. Prymat Boga musi górować nad prymatem Śląska w życiu Ślązoka i nad wszelkimi śląskimi interesami, choćby najszlachetniejszymi – zauważył. Przypomniał także, że odbiera nagrodę niemal w tym samym miejscu, w którym prawie 45 lat temu przyjął święcenia kapłańskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.