Drukuj Powrót do artykułu

Katowice: międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego

10 października 2016 | 11:04 | ks.sk Ⓒ Ⓟ

Rektorzy, dziekani, wykładowcy, doktoranci, studenci, pracownicy administracji oraz wiele osób związanych ze śląskimi uczelniami wyższymi, zgromadziło się w niedzielny wieczór w katowickiej katedrze na międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego 2016/2017.

W katowickiej katedrze w niedzielę wieczorem sprawowano uroczystą Eucharystię z okazji międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego. Zgromadziła ona rektorów, dziekanów, wykładowców, doktorantów, studentów, pracowników administracji, którzy są związani ze światem akademickim. Liturgii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się biskupi z Gliwic i Sosnowca: bp Jan Kopiec oraz bp Grzegorz Kaszak, który wygłosił homilię. Przy ołtarzu był obecny także abp senior Damian Zimoń oraz katowiccy biskupi pomocniczy: bp Marek Szkudło oraz bp Adam Wodarczyk. Przy ołtarzu nie zabrakło także księży, którzy posługują jako duszpasterze akademiccy oraz jako pracownicy śląskich uczelni.

W czasie homilii bp Grzegorz Kaszak podkreślał znaczenie miłosierdzia. – Na progu nowego roku akademickiego życzę wam, aby mury waszych prześwietnych uczelni opuszczali światli obywatele najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Ale aby to byli obywatele, którzy będą wypraszać miłosierdzie Boże dla siebie i świata całego, i którzy będą miłosierni wobec drugiego człowieka. Cóż nam po człowieku wykształconym – nawet geniuszu, który nie szanuje drugiego człowieka? – powiedział.
Kaznodzieja przestrzegał także przed tym, że „w wirze własnych zajęć można przejść obok tego, co istotne i nie zająć się tym, co ważne”. Zastanawiając się nad skierowaną do faryzeuszy radą Jezusa „chcę raczej miłosierdzia niż ofiary” bp Kaszak zaakcentował, że ofiara o tyle ma sens, o ile u jej podstaw leży właśnie miłosierdzie. – I choćbyś nie wiem co robił, to zawsze musisz praktykować pierwszeństwo miłosierdzia nad ofiarą – stwierdził.

Kaznodzieja zachęcał wszystkich, by w swoim życiu nieustannie wypraszali Boże miłosierdzie. Podkreślał przy tym rolę sakramentu pokuty i pojednania. Zauważył, też że dzisiaj często spotykamy się ze zjawiskiem pomieszania pojęć. – Istniejącym słowom nadaje się nowe treści, a niektóre istniejące wyrażenia stają się dwuznaczne – mówił. W tym kontekście zauważył, że i miłosierdzie bywa źle rozumiane. Wskazał, że właściwe rozumienie tego pojęcia to naśladowanie samego Boga i szanowanie drugiego człowieka.

Obecnych na Eucharystii przywitał ks. Damian Copek, duszpasterz kościoła akademickiego w Katowicach. – Gromadzimy się dzisiejszego wieczoru po raz 36. (…) u stóp Chrystusa Króla na Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego. Gromadzimy się nie tylko po to, aby jak w dzisiejszej Ewangelii – Samarytanin – umieć dziękować, chwaląc Boga doniosłym głosem i śpiewając „Gaude Mater Polonia”, ale gromadzimy się też po to, aby z wielką wiarą uprosić Wszechmogącego śpiewając Veni, Creator Spiritus – mówił.
– Drodzy profesorowie i nauczyciele akademiccy, studenci i doktoranci: Bądźcie świadkami miłosierdzia. Niech miłosierdzie jeszcze bardziej zagości na naszych uczelniach – przez konkretne uczynki, w trosce o potrzebujących, poprzez uczciwą naukę i pracę, poprzez dobre słowo, a także modlitwę i ofiarę – dodał ks. Copek.

Zebranym w katedrze za obecność podziękował metropolita katowicki. – Oto wszyscy opuścili swoje katedry i do tej katedry przybyli, gdzie wszyscy jesteśmy uczniami, wszyscy słuchamy Jezusa Chrystusa, który jest naszym Panem i Nauczycielem. I bardzo się cieszę, że ta tradycja wspólnotowego słuchania w tej katedrze trwa od 36 lat – powiedział abp Skworc. Nawiązał także do nazwy chóru Uniwersytetu Śląskiego, który śpiewał w czasie Eucharystii. – Intryguje mnie ta nazwa chóru „Harmonia”. To słowo także padło w dzisiejszej homilii. Harmonia – a więc jakiś ideał, często nieosiągalny, w życiu rodzinnym, społecznym, politycznym. Bo trzeba się dostroić do tej partytury (…), którą napisał Chrystus, to Ewangelia – mówił.
Metropolita katowicki życzył także Bożego błogosławieństwa dla nowych władz uczelni. – Zostaliście wybrani, aby kierować uczelniami. To dowód zaufania społeczności akademickiej do was, także pewne zawierzenie, jakieś ulokowanie nadziei w waszej posłudze, w waszej pracy dla dobra uczelni – powiedział abp Skworc.

Eucharystia z okazji międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego ma tradycyjnie miejsce w śląskiej katedrze na początku października. Mszy św. z tej okazji przewodniczy metropolita katowicki wraz z biskupami pomocniczymi w obecności rektorów, dziekanów, nauczycieli akademickich oraz osób związanych ze światem nauki. Tegoroczna inauguracja była 36. z kolei. Od kilkunastu lat jest ona również połączona z wręczeniem nagrody Lux ex Silesia. W tym roku otrzymał ją prof. Jan Miodek.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Katowice: międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego

15 października 2012 | 13:55 | ksas Ⓒ Ⓟ

Rektorzy, dziekani, członkowie senatów, kadra naukowa i studenci śląskich szkół wyższych wzięli udział wieczorem w niedzielę, 14 października br., w międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego. „Nowy rok akademicki jest otwarciem drzwi do skarbca wiedzy i mądrości” – powiedział przewodniczący uroczystościom metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Obecni byli arcybiskup senior Damian Zimoń oraz biskup pomocniczy Józef Kupny.

Zgodnie z tradycją w czasie międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego abp Skworc wręczył doroczną nagrodę Lux ex Silesia. W tym roku otrzymał ją prof. Maciej Bieniasz. Laudację przedstawił prof. Marian Oslizlo z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Podkreślił, że Maciej Bieniasz jest pierwszym plastykiem wśród wyróżnionych tą nagrodą.

Tegoroczny laureat nagrody „Lux ex Silesia” urodził się w roku 1938 w Krakowie. Tam również ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Od 1974 roku jest związany z Katowicami i Śląskiem, przede wszystkim jako pedagog katowickiej filii krakowskiej ASP, a obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest wybitnym malarzem i grafikiem. Jego prace znajdują się w galeriach Warszawy, Krakowa, Poznania i wielu innych miast Polski. Interesuje go przede wszystkim człowiek i jego niepokoje. Patrzy na niego przez doświadczenie wiary chrześcijańskiej, nawiązując do ikonografii czasów biblijnych. W latach 80. ubiegłego stulecia był związany z kręgiem kultury niezależnej.

„Lux ex Silesia” to doroczna nagroda ufundowana w 1994 r. przez metropolitę katowickiego, abp. Damiana Zimonia. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody „Lux ex Silesia”są m.in: Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, Henryk Mikołaj Górecki, ks. Remigiusz Sobański (prawnik kanonista), Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Jan Malicki.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Katowice: międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego

17 października 2011 | 09:40 | ksas Ⓒ Ⓟ

„Za wnoszenie trwałych wartości w kulturę duchową promieniującą z górnośląskiej ziemi” prof. Jan Malicki otrzymał tegoroczną nagrodę „Lux ex Silesia”. Wręczenie nagrody miało miejsce 16 października wieczorem, w czasie dorocznej międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Mszy św. przewodniczył katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny. Homilię wygłosił archidiecezjalny duszpasterz akademicki ks. Marek Spyra. Przywołał postać św. Jadwigi Śląskiej, której uroczystość, jako patronki Śląska, Kościół katowicki obchodził tego dnia. Zwrócił uwagę, że święta była kobietą skromną, a równocześnie silną, której wiary nie złamały ciężkie doświadczenia.

Podkreślił, że ludzi uniwersytetu łączy przede wszystkim służba prawdzie. „Nie da się przeliczyć służby prawdzie na żadne doczesne zyski” – zaakcentował i dodał, że gdyby św. Jadwiga szukała zysku, nie zgodziłaby się na swoje życie. Kaznodzieja pytał też: „Czym karmi współczesna uczelnia swoje dzieci? Czy jest to pokarm zdrowy, dający wzrost?”. Odpowiadając przywołał słowa Benedykta XVI wygłoszone w Madrycie do młodych wykładowców. Zwracając się do obecnych w świątyni stwierdził: „Przychodzimy, by na nowo odkrywać swoje powołanie naukowca, wykładowcy, studenta”.

Tegoroczny laureat nagrody „Lux ex Silesia”, prof. Jan Malicki, to polonista, profesor, członek Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach, ekspert w dziedzinie literatury staropolskiej, autor i redaktor wielu książek.

„Lux ex Silesia” to doroczna nagroda ufundowana w 1994 r. przez metropolitę katowickiego, abp. Damiana Zimonia. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Jej dotychczasowi laureaci to: Irena Bajerowa (językoznawca), Wojciech Kilar (kompozytor), abp Alfons Nossol (ordynariusz diecezji opolskiej, teolog, ekumenista), Jerzy Zieliński (lekarz urolog), August Chełkowski (fizyk, marszałek Senatu RP), ks. Stanisław Tkocz (wieloletni redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego"), Kornel Gibiński (lekarz, prekursor m.in. gastroenterologii), Franciszek Kokot (lekarz nefrolog, endokrynolog i patofizjolog), Tadeusz Sławek (anglista, poeta, historyk i teoretyk literatury), Henryk Mikołaj Górecki (kompozytor), Julian Gembalski (organista, konstruktor organów), ks. Remigiusz Sobański (prawnik kanonista), Anna Sekudewicz (dziennikarka Polskiego Radia Katowice), abp Szczepan Wesoły (duszpasterz Polonii na świecie), Wilibald Winkler (naukowiec związany z Politechniką Śląską), Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.