Katowice: Msza na rozpoczęcie Wielkiego Postu
10 lutego 2016 | 15:27 | ks.sk Ⓒ Ⓟ
Abp Wiktor Skworc przewodniczył w środę w katedrze Chrystusa Króla Mszy na rozpoczęcie okresu Wielkiego Postu. Podczas liturgii z obrzędem posypania głów popiołem metropolita katowicki wezwał wiernych, aby rozpoczynający się czas był okazją do wypełniania uczynków miłosierdzia.
– Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię. Cieszmy się Bożym miłosierdziem i bądźmy świadkami Bożego miłosierdzia wypełniając uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy. Niech ten czas Wielkiego Postu będzie czasem błogosławionym. Owocującym chrześcijańskimi postawami. Postawą miłosierdzia, solidarności, miłości – powiedział podczas Eucharystii w katowickiej katedrze abp Wiktor Skworc.
Ks. Grzegorz Śmieciński w komentarzu wprowadzającym do liturgii przypomniał, że każdy z nas potrzebuje nawrócenia, aby korzystać z owoców męki, śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela. – Nawrócenie polega na odwróceniu się od zła i zwróceniu się ku Bogu – powiedział ceremoniarz archidiecezjalny.
Homilię w czasie Mszy św. wygłosił ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katedry. Zwracając uwagę na charakter rozpoczynającego się okresu liturgicznego, który jest czasem nawrócenia i pokuty zaprosił wszystkich do przeżycia zmiany, metanoi, która „wyraża się z jednej strony zdecydowanym odwróceniem od zła, z drugiej zaś strony równie zdecydowanym pójściem w kierunku Chrystusa”.
Duchowny przypomniał również treści, które papież Franciszek zawarł w Orędziu na Wielki Post. Przypomniał tym samym, że Bóg jest pełen miłosierdzia i objawił się światu w Jezusie Chrystusie. – Bóg pragnie dotrzeć do każdego grzesznika, nawet do tego, który najbardziej się oddalił. Chce dotrzeć do niego tam, gdzie się zgubił odchodząc od Boga – podkreślił kaznodzieja. Zwracając uwagę na aspekt miłosierdzia dodał parafrazując papieskie Orędzie, iż „miłosierdzie Boga objawia się tym, że zostaje człowiekowi dana jeszcze jedna możliwość skruchy, nawrócenia i wiary”.
Ks. Gaweł zachęcił wszystkich zebranych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Zwrócił uwagę, że to właśnie w konfesjonale miłosierdzie Boga „dotyka nas w sposób najbardziej skuteczny”.
– Wezwani jesteśmy do głębokiej i trwałej przemiany życia. Środki, które nam daje Ewangelia jako najbardziej skuteczne to modlitwa, jałmużna i post. Wszystkie one mają być wykonywane w duchu rozdartego serca, a nie szat. W duchu prostoty, niejako w ukryciu, tam gdzie widzi Bóg sam – powiedział proboszcz katedry.
Obrzęd posypania głów popiołem sięga VIII wieku. Papież Urban II w XI w. uczynił ten znak obowiązującym w całym Kościele. Popiół pochodzi ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.