Drukuj Powrót do artykułu

Katowice: Msza w intencji pracowników Wyższego Urzędu Górniczego

06.12.2017 , Katowice / ks. sk Ⓒ ℗

Sample Fot. Archidiecezja Katowicka

Abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. ku czci św. Barbary z okazji 95 rocznicy powstania współczesnego polskiego nadzoru górniczego. Podczas liturgii metropolita katowicki mówił o potrzebie realistycznych programów ograniczenia niskiej emisji i długofalowej polityce, planach, współpracy wszystkich środowisk, ośrodków naukowych, rządu i samorządu.

– W przestrzeni społecznej potrzebujemy wiarygodnej polityki, a więc unikania konstruowania pułapek cenowych i zauważenia problemu energetycznego ubóstwa, wszak nie wszyscy mają równy dostęp do ciepła – kontynuował.

Hierarcha zwrócił się z apelem w którym popierając progórnicze deklaracje i prospołeczne działania rządzących postuluje obniżenie obciążeń cen węgla, gazu i oleju opałowego. – Oczekujemy wprowadzenia proekologicznej, stabilnej polityki taryfowej – mówił. Podkreślił, że takie działania należy widzieć w perspektywie zdrowia społeczeństwa, na które ma wpływ jakość powietrza, wody i gleby.

Czytaj także: Metropolita katowicki odwiedził dziecięcy oddział onkologii

Nawiązując do przeżywanego okresu liturgicznego zwrócił się do zebranych w kościele przedstawicieli stanu górniczego zauważając, że pierwszym słowem, które kieruje do nas Jezus Chrystus w Adwencie jest zwrot: „czuwajcie”. – Winniśmy je przyjąć jako osobisty program duchowy na najbliższe cztery tygodnie i na czas nowego roku duszpasterskiego – mówił.

Do liturgii wiernych wprowadził ks. Andrzej Nowicki, proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Podkreślił, że celem Wyższego Urzędu Górniczego jest jest dążenie do poprawy bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia górników, ograniczenia negatywnego oddziaływania górnictwa na ludzi i środowisko.

Na Eucharystii w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła byli obecni m.in. Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych z Gdańska, Gliwic, Katowic, Kielc, Krakowa, Krosna, Lublina, Poznania, Rybnika, Warszawy i Wrocławia oraz dyrektor specjalistycznego urzędu górniczego w Katowicach.

Wyższy Urząd Górniczy powstał 24 czerwca 1922 r na mocy rozporządzenia Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej. Jako cel urząd stawia sobie rozwiązywanie z punktu widzenia dobra publicznego problemów polskiego górnictwa.

Wersja do druku

Przeczytaj także

06 grudnia 2017 19:56

Metropolita katowicki odwiedził dziecięcy oddział onkologii

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.