Nagroda im. bł. ks. Szramka dla Zdzisława Czenczka
08 grudnia 2018 | 21:32 | ks. sk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Zdzisław Czenczek został tegorocznym laureatem nagrody im. bł. ks. Emila Szramka. Otrzymał ją jako zasłużony społecznik, bezinteresowny obrońca najbliższej lokalności oraz animator rodzimego ruchu muzycznego. Nagrodę wręczył abp senior Damian Zimoń.
W homilii podczas Eucharystii poprzedzającej wręczenie nagrody ks. dr Bartłomiej Kuźnik nawiązał to wystroju wnętrza kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. – Po to nam wybudowali ten kościół, by nas chronił i zbawiał – mówił ks. Kuźnik. Przypomniał o architekcie świątyni Langerze oraz o witrażach Bunscha, które są obecne w świątyni i w wymowny sposób przemawiają do przebywającego w kościele wiernego.
Przypomniał także o symbolice świątyni. – Wieża, u góry ma kształt ośmioboku, by przypominać, że to właśnie wówczas, ósmego dnia tygodnia, przyjdzie On, Jezus Chrystus – mówił kaznodzieja. Nawiązując do słów ks. Andrzeja Suchonia, proboszcza katowickiej parafii mariackiej zwrócił uwagę, że „ta świątynia to skarb”.
Podczas wręczania nagrody głos zabrał prezydent Katowic Marcin Krupa. Zwrócił uwagę na tajemnicę zawartą w dogmacie o niepokalanym poczęciu NMP. – To jest piękne, że w naszej wierze tyle rzeczy jest nieodgadnionych – mówił.
Odnosząc się do osoby laureata podziękował mu za dotychczasową pracę na rzecz mieszkańców, lokalnego środowiska oraz „upiększania miasta”.
Pochodzący ze Lwowa Zdzisław Czenczek od 1960 r. mieszka w Katowicach. Od czasu zamieszkania w mieście włączył się w śląski ruch śpiewaczo-muzyczny. Jest założycielem chóru „Dei Patris” na katowickim oś. 1000-lecia. Działał także w Śląskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Laureat działa także w katowickim Klubie Inteligencji Katolickiej.
Nagroda im. ks. Emila Szramka przyznawana jest od 2009 r. Otrzymuje ją osoba odznaczająca się szczególnie wielką i znaczącą działalnością na rzecz Katowic, w dziedzinach, które były bliskie ks. Emilowi Szramkowi ze szczególnym uwzględnieniem działalności charytatywnej, edukacyjnej, ekumenicznej oraz takich dziedzin jak integracja społeczna, biblioznawstwo, sztuka, piśmiennictwo czy muzyka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.