Drukuj Powrót do artykułu

Katowice: nagroda „Lux ex Silesia” dla prof. Mieczysława Chorążego

17.08.2018 , ks. sk, Katowice Ⓒ ℗

Prof. dr hab. Mieczysław Chorąży został tegorocznym laureatem nagrody “Lux ex Silesia”. Jest dwudziestym piątym laureatem tej prestiżowej nagrody.

Z inicjatywy ówczesnego metropolity katowickiego, abp. Damiana Zimonia, rozpoczęto wręczanie nagród „Lux ex Silesia”. W tym roku statuetka św. Jacka Odrowąża trafi do prof. dr. Hab. Mieczysława Chorążego.

– Przychylając się do jednogłośnej rekomendacji Kapituły Nagrody „Lux ex Silesia” oraz rozpoznając wszelkie wartości i cnoty, którymi nieustannie służy Pan Profesor chciałbym, aby to właśnie w ręce Pana Profesora trafiła tegoroczna statuetka z wizerunkiem św. Jacka patrona Metropolii Górnośląskiej – napisał abp Wiktor Skworc do tegorocznego laureata.

– W stulecie niepodległości naszej Ojczyzny dostrzegamy w osobie Pana Profesora głębokiego stróża wartości patriotycznych, a w 70-lecie istnienia Uczelni Medycznej na Śląsku widzimy zaś Osobę, która swoje życie poświęciła zdobywaniu, praktykowaniu i przekazywaniu wiedzy o życiu i zdrowiu człowieka – pisze dalej.

Nagroda „Lux ex Silesia” jest przyznawana dla tych, którzy w swojej działalności naukowej, artystycznej lub społecznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. W tym roku została przyzna 25 raz.

Prof. Mieczysław Chorąży urodził się 31 sierpnia 1925 w Janówce niedaleko Białej Podlaskiej. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji jako żołnierz Armii Krajowej, ukończył także Szkołę Podchorążych. Uczestniczył w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania warszawskiego był internowany w Niemczech.

Po powrocie w 1945 podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, ukończone w 1951. Po studiach otrzymał nakaz pracy w Gliwicach w Państwowym Instytucie Przeciwrakowym. Podjął pracę pod kierunkiem profesora Kazimierza Duxa i w 1958 obronił doktorat z nauk medycznych. Odbywał staże w Stanach Zjednoczonych.

Jest autorem wielu publikacji z zakresu biologii nowotworów w tym ponad 140 artykułów i monografii. Był jednym z pionierów badań nad mutagenezą środowiskową oraz epidemiologią molekularną. Współpracował od lat siedemdziesiątych XX wieku z National Cancer Institute z Bethesda w USA, prowadząc prace nad genetyką raka płuc.

Jest członkiem wielu rad naukowych instytutów badawczych, między innymi Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, a także członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Posiada także doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Śląskiej Akademii Medycznej.

Prezydent Andrzej Duda nadał mu 3 maja ub. roku Order Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.