Katowice: nieszpory kolędowe Zakonu Bożogrobców
16 stycznia 2016 | 10:09 | ks.sk Ⓒ Ⓟ
Abp Wiktor Skworc w piątkowy wieczór uczestniczył w nieszporach kolędowych oraz noworocznym spotkaniu z damami i kawalerami Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie z terenu archidiecezji katowickiej.
21 osób – tyle liczy górnośląska chorągiew Zakonu Bożogrobców. W skład chorągwi wchodzi 16 rycerzy, w tym dwóch duchownych, oraz 5 dam. W piątkowy wieczór spotkali się oni na wspólnych nieszporach kolędowych oraz spotkaniu noworocznym w Domu św. Marcina w Katowicach – siedzibie Caritas Archidiecezji Katowickiej.
– Zadaniem naszym jest martyrion, czyli bycie świadkiem Chrystusa Zmartwychwstałego. Nasze największe święto to Wielki Piątek i Zmartwychwstanie Pana – powiedział ks. prał. Krzysztof Bąk przedstawiając idee przyświecające członkom Zakonu. Wymienił również inne cele, które są ważne dla rycerzy i dam. Wśród nich znajdziemy łożenie materialne na rzecz Ziemi Świętej, a szczególnie na Boży Grób, jak i nieskazitelność wiary i moralności. Zadaniem rycerstwa jest również „stać przy swoim biskupie jako świadkowie Zmartwychwstałego”.
Obecny na spotkaniu metropolita katowicki zwracając się do zebranych dokonał podsumowania minionego roku. Zwrócił uwagę na doniosłość wydarzenia jakim był Synod biskupów o rodzinie oraz dwa dokumenty papieskie: „Laudato si”, oraz „Mitis Iudex”. Wspomniał też, że miniony rok był szczególny dla naszej archidiecezji, gdyż obchodziła ona 90 lat swojego istnienia. Zaznaczył, że przeżywaliśmy również ważne wydarzenie dla katowickiej katedry, jakim było 60-lecie jej poświęcenia.
Zakon Bożogrobców powstał w końcu XI wieku na terenie Ziemi Świętej. W Polsce istnieje od XII wieku, najpierw w Miechowie, skąd rozszerzył się na cały kraj. Na Śląsku Bożogrobcy przybyli najpierw do Chorzowa nadanego im przez księcia Władysława Opolskiego. W 1819 roku zakon na terenie Polski pod zaborami skasowano. Odrodził się 25 marca 1996 roku. Pierwszym przeorem był kard. Józef Glemp. Od 2006 roku do Zakonu należy abp senior Damian Zimoń.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.