Katowice: 22 nowych akolitów
14 grudnia 2013 | 16:43 | pa Ⓒ Ⓟ
22 kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przyjęło posługę akolitatu z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Dzięki temu mogą już podczas najbliższych świąt pomagać w swoich parafiach przy udzielaniu Komunii Świętej. Oprócz tego mogą zanosić Ją chorym lub podać umierającemu jako wiatyk.
– Być kapłanem, do czego świadomie zmierzacie podejmując kolejne decyzje, znaczy być na drodze Chrystusa – mówił do alumnów WŚSD abp Skworc. Przypomniał im, że kapłan to szafarz i „sprawca Bożej obecności” w sakramentach świętych, a zwłaszcza w Eucharystii.
– Jako akolici staniecie się nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej – zwrócił się do przyjmujących tę posługę kleryków. Dodał, że Kościół jest sługą Komunii św. dlatego zależy mu na szafarzach Eucharystii i Komunii Świętej. Przypomniał też, że spośród świeckich mężczyzn w parafiach też są ustanawiani nadzwyczajni szafarze.
Metropolita katowicki zapewnił, iż bardzo mu zależy, by w każdej parafii byli nadzwyczajni szafarze Komunii świętej. – Przypomniał, że Kościół upoważnia ich do zanoszenia Komunii Św. chorym i pomocy podczas Mszy św. jeśli jest taka potrzeba. Dzięki ich posłudze starsi i chorzy, którzy nie są w stanie przyjść do kościoła na Mszę św., a uczestniczą w niej za pośrednictwem radia lub telewizji, mogą przyjąć w swoim domu Chrystusa w Komunii Św.
Abp Skworc przypomniał klerykom przyjmującym akolitat, że ta posługa jest tylko „przystankiem w drodze do święceń kapłańskich”. W uroczystościach w WŚSD wzięły udział rodziny akolitów oraz ich przyjaciele i znajomi.
Posługi akolitatu udziela biskup lub wyższy przełożony zakonny, będący prezbiterem. Jako znak dopuszczenia do służby Eucharystii przekazuje kandydatowi patenę z chlebem lub kielich z winem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.