Katowice: obchody 80. urodzin abp. Damiana Zimonia
26 października 2014 | 22:51 | hy, ksas Ⓒ Ⓟ
Biskupi, kapłani, siostry zakonne, bracia i ojcowie zakonni, przyjaciele i znajomi zgromadzili się w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, aby wspólnie z arcybiskupem seniorem Damianem Zimoniem świętować jego 80. urodziny.
Podczas urodzinowej Mszy św. słowo do zgromadzonych, wygłosił abp Wiktor Skworc. – Witam wszystkich, którzy – kierowani wdzięcznością wobec arcybiskupa seniora Damiana – zgromadzili się w tej mariackiej świątyni, by wyrazić wdzięczność Bogu za 80 lat życia, w które najbardziej wpisały się lata Jego kapłańskiej i biskupiej posługi – przywitał zgromadzonych metropolita katowicki.
W słowach przywitania nie zabrakło również podziękowania za pracę i czynione dobro przez abp seniora Damiana Zimonia. – Dziękujemy dziś Bogu za to, że w swej Opatrzności wybrał Go na sługę Ewangelii, a przez papieża Jana Pawła II ustanowił – w stosownym czasie – pasterzem Kościoła katowickiego i wytrwałym „głosicielem Chrystusa ukrzyżowanego” – stwierdził abp Wiktor Skworc.
Przewodniczący Episkopaty Polski, abp Stanisław Gądecki mówił w kazaniu wartość miłości, bez której nie da się żyć. – Człowiek potrzebuje miłości bardziej niż powietrza, chleba czy wody – podkreślił hierarcha. Mówiąc o miłości metropolita poznański stwierdził, iż jednym z jej wyrazów jest kapłaństwo jako ścieżka bezgranicznego oddania się Bogu i drugiemu człowiekowi; ścieżka, którą wybrał przed laty arcybiskup senior.
Jak zauważył metropolita poznański praca abp Damiana Zimonia w archidiecezji katowickiej wymagała nadzwyczajnej wrażliwości, m.in. ze względu na tragiczne wydarzenia, które wpisane są w dzieje Śląska.
Przewodniczący Episkopatu podziękował abp. Zimoniowi za naukę i życzliwe uwagi dotyczące Komisji Duszpasterstwa Ogólnego, w której przewodniczeniu Jubilat poprzedził abp. Stanisława Gądeckiego
Sam abp Zimoń dziękując wszystkim za przybycie, modlitwę i pamięć, podzielił się również swoim świadectwem wiary. – Starałem się zawsze Bogu odpowiadać na jego wezwania. On mnie prowadził i nadal prowadzi. Wszystkie sprawy zawsze zawierzałem Bogu, o pomoc często prosiłem bł. Emila Szramka – wyznał Jubilat.
Damian Zimoń urodził się 25 października 1934 w Niedobczycach. Biskup diecezjalny katowicki od 1985 do 2011 (od 1992 jako arcybiskup metropolita), od 2011 arcybiskup senior archidiecezji katowickiej.
Wykształcenie średnie uzyskał w Państwowym Liceum im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Juliusza Bieńka w 1957.
3 czerwca 1985 został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji katowickiej. Po reorganizacji Kościoła w Polsce 25 marca 1992 został mianowany arcybiskupem metropolitą katowickim.
Był przewodniczącym komisji duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski oraz wielkim kanclerzem Wydziału Teologicznego UŚ, a także opiekunem Duszpasterstwa Głuchoniemych, członkiem Rady Stałej KEP i członkiem Rady Ekumenicznej.
W sierpniu 2009 Benedykt XVI poprosił, aby arcybiskup w związku ze złożoną rezygnacją kontynuował funkcję metropolity katowickiego jeszcze przez kolejne dwa lata po osiągnięciu wieku emerytalnego, o ile pozwoli na to stan zdrowia. Rezygnacja została przyjęta 29 października 2011, kiedy papież mianował jego następcą Wiktora Skworca, dotychczasowego biskupa diecezjalnego tarnowskiego.
W jego biskupim herbie znajduje się hasło: „Głosimy Chrystusa ukrzyżowanego", znak ryby oraz Odrowąż – herb rodu, z którego wywodził się jeden z patronów archidiecezji katowickiej – św. Jacek.
W 1994 roku abp. Damian Zimoń ufundował Nagrodę „Lux et Silesia”, którą otrzymują osoby, które w swojej działalności prezentują wysokie wartości moralne i wnoszą wkład w kulturę Górnego Śląska. Nagroda jest wręczana corocznie w czasie inauguracji roku akademickiego w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach
Uchwałą Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z 26 czerwca 2007 za wkład w kulturę Śląska i propagowanie godności ludzi pracy otrzymał tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.
Jest honorowym obywatelem Rybnika (2000), Chorzowa (2004), Tychów (2005), Piekar Śląskich (2005), Rudy Śląskiej (2011) i Katowic (2011). Komandor z Gwiazdą Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Laureat Nagród „Śląski Szmaragd” i Nagrody Korfantego Honorowy Ślązak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.