Katowice: peregrynacja relikwii Krzyża Świętego
23 lutego 2018 | 23:29 | Katowice / ks. sk Ⓒ Ⓟ
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii rozpoczynającej peregrynację relikwii Krzyża Świętego. Do niedzieli można je uczcić w kościele oo. Oblatów na Koszutce w Katowicach.
Abp Skworc w homilii serdecznie podziękował Księżom Oblatom za „inicjatywę sprowadzenia relikwii drzewa Krzyża Świętego, niemego świadka męki i śmierci naszego Zbawiciela”. Zachęcał także do tego, aby po zakończeniu nawiedzenia relikwii drzewa Krzyża Świętego poznawać i przyjmować słowo Boże, „bo tylko z tego ziarna rodzi się wiara”.
Hierarcha przypomniał także o tym, że to właśnie wiara prowadzi do sakramentów. – Spośród 7 sakramentów świętych, Chrystus obecny jest w sposób najbardziej widoczny w Eucharystii – mówił metropolita katowicki. Przypomniał także zebranym w kościele, że to właśnie dzięki Eucharystii żyje Kościół. – Eucharystia gromadzi wiernych parafii, pogłębiając ich więź tak z Bogiem, jak i między sobą, jest źródłem komunii.
– Wierzącym w Chrystusa zostało dane, pozostawione, cudownie odkryte – drzewo krzyża, znak zbawienia. Ale nie po to, byśmy w nim złożyli całą nadzieję, lecz w Tym, który dwa tysiące lat temu zawisł na drzewie i je uświęcił – mówił abp Skworc podczas homilii.
Metropolita katowicki przypomniał także wiernym, że „ile razy uczestniczymy we Mszy św., tyle razy na obecność Emmanuela odpowiadamy naszą obecnością i miłością”. – Stajemy niejako przy Ukrzyżowanym Chrystusie.
Peregrynacja relikwii Krzyża Świętego potrwa do niedzieli. Oprócz poszczególnych części parafii, które są zaproszone, aby uczcić relikwie przewidziano także adoracje dla osób niepełnosprawnych i starszych oraz specjalną konferencję dla kapłanów i osób zakonnych. Nie zabraknie także tradycyjnych nabożeństw.
Relikwie Krzyża świętego zawdzięczamy św. Helenie, matce cesarza Konstantyna, która w IV wieku udała się do Jerozolimy. Podzieliła ona krzyż Chrystusa na trzy części i przekazała do Jerozolimy, Rzymu oraz Konstantynopola. Z czasem relikwie podzielono na mniejsze części, które znajdują się m.in. w Brukseli, Rzymie, Paryżu czy na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.