Katowice, Piekary Śl.: sympozjum „Świętowanie niedzieli w wymiarze społeczno-etycznym”
25 maja 2013 | 20:24 | ksas Ⓒ Ⓟ
„Świętowanie niedzieli w wymiarze społeczno-etycznym” to temat dwudniowego Piekarskiego Sympozjum Naukowego, które już po raz dwudziesty drugi bezpośrednio poprzedziło pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Tegoroczne sympozjum odbyło się w dniach 24-25 maja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i oraz Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śl.
Zwracając się do uczestników sympozjum metropolita katowicki abp Wiktor Skworc stwierdził, że ze świętowaniem Dnia Pańskiego w ostatnich latach dzieje się w Polsce coś niedobrego. Dochodzi do tego, że w Niemczech, jako argument za otwarciem sklepów w niedzielę, używany jest przykład „katolickiej Polski”. Abp Skworc podkreślił, że wspólne świętowanie w jednym czasie jest koniecznym elementem budowania społeczności.
Sympozjum zostało podzielone na cztery sesje: „Tradycja. Świętowanie niedzieli w doświadczaniu kulturowym Górnego Śląska”, „Dostrzeganie. Współczesne przemiany w świętowaniu niedzieli”, „Ocena. Świętowanie niedzieli w perspektywie społeczno-etycznej” oraz „Działanie. Inicjatywy społeczne na rzecz świętowania niedzieli”.
W części pierwszej dr Weronika Pawłowicz poruszyła temat „Świętowanie w życiu rodzinnym: świadkowie wiary. Edycje żywotów świętych przełomu XIX i XX wieku”. Katowicki arcybiskup senior Damian Zimoń mówił o „Świętowaniu w życiu parafialnym przez uczestnictwo we Mszy świętej na ziemiach polskich w XIX w.”, akcentując znaczenie modlitewników w formacji liturgicznej na Górnym Śląsku. Ks dr Henryk Olszar zajął się świętowaniem w życiu społecznym, pokazując historię i aktualność piekarskiego wezwania „Niedziela Boża i nasza”.
W ramach analizy współczesnych przemian w świętowaniu niedzieli ks. dr hab. Bogusław Drożdż wskazał istotę świętowania, odpowiadając na pytanie „Dlaczego mamy świętować?”. Prof. Wojciech Świątkiewicz omówił kwestię profanizację Dnia Pańskiego, jako zjawisko sytuujące się między przyzwoleniem a zgorszeniem. Ks. mgr lic. Rafał Skitek natomiast przedstawił różnicę między czasem wolnym a czasem świątecznym, wskazując religijne i kulturowe źródła desakralizacji niedzieli.
W trzeciej sesji głos zabrało pięciu mówców. mec. Kamila Zięba omówiła zagadnienie świadczenia pracy w dni ustawowo wolne od pracy na tle przepisów Kodeksu Pracy i Prawa Wspólnotowego. Z punktu widzenia ekonomisty mówił o świętowaniu niedzieli dr Andrzej Sadowski, akcentując problem braku pracy, a także szukając w aktualnie funkcjonującym w naszym kraju systemie przyczyn, dla których w Polsce ludzie muszę więcej pracować niż w innych krajach. Wartość pedagogiczno-wychowawczą świętowania niedzieli ukazał ks. dr hab. Marian Nowak, natomiast ks. bp Tadeusz Szurman z Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zaprezentował wartość świętowania niedzieli w doświadczeniu luterańskim. Katolicką teologię świętowania niedzieli, jako Dnia Pańskiego przedstawił ks. dr Andrzej Hoinkis.
W ostatniej części głos zabrali reprezentanci społecznych inicjatyw na rzecz świętowania niedzieli: Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce, ks. dr Bogusław Waloński ze Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli oraz Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
Z okazji sympozjum ukazała się książka zawierająca zarówno teksty wygłoszone podczas jego trwania, jak i inne materiały dotyczące świętowania niedzieli.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.