Drukuj Powrót do artykułu

Katowice: Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do katowickiej katedry

10 czerwca 2018 | 20:01 | ks. sk | Katowice Ⓒ Ⓟ

Wspólny śpiew, celebracja chrzcielna i Eucharystia to elementy pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych do katowickiej katedry. Pielgrzymowały dzieci wczesnokomunijne jak i te, które przystępowały do komunii w klasie trzeciej szkoły podstawowej. Homilię podczas Mszy św. wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Tłumaczył w niej m.in. co to znaczy pełnić Bożą wolę.

– Najważniejsze jest to, co się stało w dniu Pierwszej Komunii świętej. To jest moja największa radość, że w tylu młodych sercach zamieszkał Jezus Chrystus. Jesteście Jego przyjaciółmi, jesteście Jego braćmi i siostrami – mówił abp Skworc do zgromadzonych w katedrze.

Podziękował także rodzicom za katechezę w domu. Odniósł się także do tytułu adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia – radość miłości. – Ta radość przelewa się na wasze dzieci. Za to wam dziękuję – mówił.

W dialogowanej z dziećmi homilii kaznodzieja nawiązywał do czytań mszalnych i stawiał pytania. Podstawowe z nich brzmiało: „Gdzie jesteś?” Hierarcha w odpowiedzi odniósł się zarówno do czytania z Księgi Rodzaju, jak i miejsca pielgrzymki – katowickiej katedry. – Dziękuję wam za to pielgrzymowanie do katedry. Ale dzisiaj przed Mszą św. dostaliście taką muszlę – znak pielgrzyma. Wielkim pielgrzymem był także Stanisław Kostka – mówił.

Przed Eucharystią dzieci miały okazję odnowić swoje przyrzeczenia chrzcielne oraz otrzymały „muszlę pielgrzyma”, która ma im przypominać, że całe życie jest pielgrzymką w kierunku nieba.

Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do katowickiej katedry odbywa się od kilku lat i gromadzi dzieci z całej archidiecezji. Przygotowuje ją Wydział Katechetyczny wraz z katechetami, którzy corocznie animują pielgrzymkę tematyczną celebracją poprzedzającą Eucharystię, jak również przygotowują samą liturgię. W tym roku podczas pielgrzymki towarzyszyła dzieciom postać św. Stanisława Kostki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.