Katowice – poświęcenie wyremontowanego kościoła akademickiego
06 stycznia 2025 | 17:52 | bd, ton | Katowice Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 5 stycznia bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej, poświęcił kościół akademicki w Katowicach. Świątynia zlokalizowana w podziemiach katowickiej archikatedry jest od 50 lat miejscem spotkań środowiska studentów. W czasie liturgii został także konsekrowany nowy ołtarz.
Niedzielna liturgia rozpoczęła się przed wejściem do krypty katedry. Bp Marek Szkudło uderzył trzykrotnie pastorałem w drzwi i wprowadził zebranych do kościoła akademickiego. Na wydarzeniu nie zabrakło studentów z katowickiego Duszpasterstwa Akademickiego „Centrum”, obecni byli także profesorowie, zaproszeni goście oraz okoliczni mieszkańcy.
W homilii administrator archidiecezji katowickiej zwrócił uwagę, że obrzęd błogosławieństwa kościoła akademickiego przejdzie do historii jako jeden z przystanków w drodze całego Kościoła powszechnego, w której każdy jego członek idzie jako pielgrzym nadziei.
Kaznodzieja zauważył, że droga nadziei rozpoczęła się już u początku historii ludzkości. Mimo grzechu, który popełnili pierwsi ludzie, Bóg nie pozostawił ich bez nadziei. Droga ta dobitnie wyraża się w biblijnej historii o Mędrcach ze Wschodu. – W tej scenie powraca tamta atmosfera raju, gdy człowiek dał się nabrać złemu. Herod w żywe oczy kłamie: „Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon”. Nie wolno nam zapomnieć, że tam, gdzie blask Prawdy opromienia ciemne ludzkie ścieżki, tam i władca ciemności usiłuje zbudować sobie tron. To nie powinno nas przerażać czy zniechęcać, jedynie utrwalać nas w wytrwałości na tej drodze, którą podjęliśmy – mówił bp Szkudło.
Hierarcha odwołał się także do historii katowickiego duszpasterstwa akademickiego. Wskazał, że od samego początku odgrywało ważną rolę w formowaniu kolejnych pokoleń studentów i kadry akademickiej. Zauważył, że krypta, która od 1968 r. pełni funkcję kościoła akademickiego, była świadkiem wielu ważnych wydarzeń. To właśnie w niej odbywały się spotkania, koncerty, wykłady, rekolekcje, a przede wszystkim niedzielne akademickie Msze św. – Dzisiaj ta historia zatacza koło. W trakcie modlitwy poświęcenia ołtarza wypowiem słowa: „Niech ten ołtarz będzie dla nas znakiem Chrystusa, z którego boku wypłynęły krew i woda – źródło sakramentów Kościoła. Niech będzie stołem świątecznym dla wszystkich, których Chrystus zaprasza na ucztę, niech tutaj składają swoje troski i ciężary, a otrzymają nową moc Ducha na dalszą drogę życia” – podkreślił na zakończenie.
Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych bp Marek Szkudło namaścił ołtarz olejem krzyżma. Następnie postawiono na nim spalające się kadzidło. Ołtarz został nakryty obrusem i oświetlony. W jego wnętrzu umieszczono relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego, patrona kościoła akademickiego.
Katowickie Duszpasterstwo Akademickie ma początki w Sodalicji Mariańskiej młodzieży, która przed wybuchem II wojny światowej studiowała w Katowicach. 10 listopada 1947 r. bp Stanisław Adamski mianował ks. Józefa Bańkę pierwszym duszpasterzem akademickim w diecezji katowickiej. Gdy w 1968 roku powstał Uniwersytet Śląski w Katowicach, bp Herbert Bednorz w dniu 5 października 1968 r. erygował kościół akademicki w krypcie katedry Chrystusa Króla. Aktualnie archidiecezjalnym duszpasterzem akademickim jest ks. Krzysztof Nowrot, z kolei duszpasterzem akademickim pracowników naukowych – ks. dr Wojciech Surmiak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.