Katowice: Rada Duszpasterska o komunii z Bogiem
17 listopada 2010 | 19:54 | ksas Ⓒ Ⓟ
Nad realizacją w wymiarze Kościoła lokalnego hasła rozpoczynającego się już wkrótce nowego roku liturgicznego „W komunii z Bogiem” zastanawiali się członkowie Rady Duszpasterskiej archidiecezji katowickiej na spotkaniu 17 listopada.
Wprowadzeniem do refleksji były dwa wystąpienia pracowników Uniwersytetu Śląskiego: ks. dr hab. Artura Maliny i dr Aleksandra Bańki. Pierwszy mówca, odwołując się do przykładów biblijnych (dzieła stworzenia, grzechu pierworodnego, wieży Babel, sytuacji mieszkańców Koryntu, do których pisał św. Paweł), poruszył sprawę ścisłych zależności między więzią wertykalną z Bogiem a więzią horyzontalną między ludźmi.
Dr Bańka natomiast na podstawie tekstów Jana Pawła II i Benedykta XVI pokazał głębokie znaczenie communio jako zjednoczenia w perspektywie trynitarnej. „Bóg jest na sposób miłości” – powiedział prelegent. Zwrócił też uwagę, że w Europie trwa proces zamykania na Boga. „Europa nie jest postchrzescijańska, lecz postateistyczna” – diagnozował. Mówił też o konieczności przywrócenia obecności Boga i wiary w nauce.
W dyskusji katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny zwrócił uwagę, że tak widoczne dzisiaj w Polsce zrywanie więzi społecznych jest skutkiem braku więzi wertykalnej z Bogiem. Uczestnicy dyskusji mówili również m.in., na przykładzie Maryi idącej do Elżbiety, że silna więź z Bogiem owocuje pójściem do ludzi. Przywoływano również myśli sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który mówił o Kościele jako zrealizowanej wspólnocie Trójcy Świętej i ludzi. Mówiono też wiele o konieczności budowania wspólnoty w szkole przez stałą obecność katechety.
Abp Damian Zimoń przypomniał, że komunizm chciał jednoczyć ludzi, ale zapomniał o relacji wertykalnej z Bogiem i poniósł klęskę. Wskazał, że w najbliższym roku duszpasterskim w sposób szczególny w codziennym budowaniu Kościoła trzeba podkreślać znaczenie komunii z Bogiem.
Powołanie Rady Duszpasterskiej w diecezji nie jest obowiązkowe. Składa się ona z wiernych, pozostających w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, tak duchownych, jak członków instytutów życia konsekrowanego i przede wszystkim świeckich, wyznaczonych w sposób określony przez biskupa diecezjalnego. Do Rady Duszpasterskiej należy dobrać wiernych w taki sposób, aby jej skład był rzeczywistym odzwierciedleniem całej części Ludu Bożego, stanowiącego diecezję, z uwzględnieniem rożnych jej regionów, warunków społecznych i zawodowych oraz udziału, jaki osoby pojedyncze lub zrzeszone mają w apostolstwie. Rada, mająca jedynie głos doradczy, jest zwoływana zależnie od potrzeb duszpasterskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.