Katowice: stypendia im. bł. ks. Emila Szramka
14 czerwca 2011 | 17:52 | ksas Ⓒ Ⓟ
Czterdziestu sześciu uczniów otrzymało 14 czerwca br. w Katowicach stypendia im. bł. ks. Emila Szramka. Już dwunasty raz zostały one przyznane zdolnym i pracowitym uczniom pochodzącym z ubogich rodzin.
Zwracając się do zgromadzonych w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego stypendystów abp Damian Zimoń nawiązał do niedawnej uroczystości Zesłania Ducha Świętego. – Duch Święty pomaga zdobywać wiedzę, kształtuje nas duchowo, zbliża do Pana Jezusa. Pozwala rozwijać zdolności, talenty. Chcemy wam pomóc, abyście należycie swoje zdolności rozwijali – mówił metropolita katowicki. Zachęcił młodzież do odwiedzenia parafii mariackiej w Katowicach, w której ks. Szramek był proboszczem. Przypomniał też o modlitwie za ofiarodawców, dzięki którym możliwe jest fundowanie stypendiów. Pieniądze na ten cel pochodzą ze zbiorek przeprowadzanych wśród wiernych archidiecezji katowickiej.
Kandydatów do stypendium zgłaszają księża proboszczowie. Przewodnicząca kapituły stypendium dr Helena Hrapkiewicz podkreśla, że to bardzo ważne, aby księża w swoich parafiach interesowali się potrzebami zdolnej młodzieży i wspierali ją w zdobywaniu wykształcenia.
Stypendia im. bł. ks. Emila Szramka początkowo przyznawała redakcja „Gościa Niedzielnego”. Ponieważ potrzebujących było coraz więcej, powołany został Fundusz Stypendialny im. bł. ks. Emila Szramka, który wspomaga finansowo młodych, zdolnych, niezamożnych uczniów i studentów. Stypendyści w czasie wakacji odbywają też kilkudniowe spotkanie formacyjne.
Bł. ks. Emil Szramek był w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej proboszczem parafii mariackiej w Katowicach. Znany był jako żarliwy duszpasterz, gorliwy patriota, działacz społeczny i narodowy w okresie Powstań Śląskich i Plebiscytu, badacz historii i kultury Śląska, mecenas sztuki, budowniczy katowickiej katedry. Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Beatyfikował go papież Jan Paweł II w 1999 r. jako jednego ze 108 polskich męczenników II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.