Katowice: Sympozjum w ramach V Ekumenicznych Dni Biblii
14 kwietnia 2016 | 21:51 | ks.sk Ⓒ Ⓟ
W auli „Parnassos” Biblioteki Śląskiej zostało zorganizowane sympozjum w ramach V Ekumenicznych Dni Biblii. Wykłady wygłosili: dr hab. Kalina Wojciechowska z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz ks. dr Janusz Wilk z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.
Ks. dr Adam Palion poprowadził sympozjum w Bibliotece Śląskiej w ramach V Ekumenicznych Dni Biblii. – Jak zwykle sympozjum jest dwugłosem i tak będzie dzisiaj, kiedy usłyszymy kościół ewangelicko-augsburski oraz kościół rzymskokatolicki. To co łączy dzisiejsze wykłady, to temat macierzyństwa. Pani dr hab. Wojciechowska z Warszawy wygłosi wykład „Macierzyński Obraz Boga w Biblii”, natomiast ks. dr Janusz Wilk zatytułowany „Metafora ‘Matki i Dziecka’ w Psalmie 131(130)” – powiedział organizator.
– Dzięki Biblii poznajemy przede wszystkim Boga w relacji do człowieka – powiedziała dr hab. Kalina Wojciechowska z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Prelegentka zwróciła uwagę, że w Biblii mamy kilka typów ‘obrazowań’ Boga. Rozpoczęła od przybliżenia uczestnikom obrazowania androcentrycznego (Bóg jako Ojciec), następnie wskazała na obrazowanie neutralne (np. Bóg jako skała, źródło, itp.), aby dojść do sedna wykładu, czyli obrazowania Boga jako Matki. – Nigdzie w Biblii nie znajdziemy explicite stwierdzenia: Bóg to Matka, jednak znajdujemy obrazowanie pośrednie – powiedziała prelegentka.
– Biblia odwołuje się do pojęcia bliskości, jakie zachodzi między matką a dzieckiem – zwróciła uwagę dr Wojciechowska. – Najczęściej w Biblii znajdziemy odwołanie do matki rodzącej, odwołanie do karmienia piersią, do przygarniania, zmieniania pieluszek – stwierdziła prelegentka. Wskazała również, że w Biblii pojawia się zwrot ‘Bóg zrodził’, który również bardzo mocno nawiązuje do obrazu Boga – Matki.
Ks. dr Janusz Wilk mówiąc o psalmie 131 nazwał go za komentarzami najpiękniejszym klejnotem wśród psalmów. Zaproponował rozważanie nad psalmem wg własnego tłumaczenia. – Ten psalm jest zbudowany z tezy, antytezy oraz wezwania – mówił wprowadzając do rozważania.
– Prawdopodobnie ten psalm jest związany z drogą pielgrzymów do Jerozolimy. Pielgrzymi szli ku górze świątynnej i modlili się na stopniach. Może tak było – powiedział biblista. Zwrócił uwagę, że psalmista bardzo realnie patrzy na swoje życie. – Zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystko mogę i nie wszystko jest w ramach moich możliwości. Rezygnuję z tego wszystkiego, co wprowadza napięcie w moim życiu. Komu to mówi? – Jahwe. Psalmista jest cały czas przed Bogiem – powiedział prelegent.
Wszystkich zebranych przywitał bp Marian Niemiec, przewodniczący Oddziału Śląskiego Polskiej Rady Ekumenicznej. Poprowadził on również wspólną modlitwę Ojcze nasz. Uczestnicy sympozjum mogli również wysłuchać kilku utworów na skrzypce i fortepian zaprezentowanych przez uczennicę Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Katowicach.
Spotkanie w Bibliotece Śląskiej zostało zorganizowane w ramach V Ekumenicznych Dni Biblii i wpisuje się w Tydzień Biblijny obchodzony w Kościele rzymskokatolickim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.