Katowice: tysiące ludzi na Drodze Krzyżowej ulicami miasta
27 marca 2010 | 09:25 | ksas Ⓒ Ⓟ
Tysiące ludzi, w tym mnóstwo młodzieży, przeszło ulicami Katowic w piątkowy wieczór 26 marca w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu przewodniczył metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
Katowicka Droga Krzyżowa rozpoczęła się pod krzyżem-pomnikiem górników zamordowanych w czasie stanu wojennego w kopalni „Wujek”, a zakończyła pod pomnikiem Powstańców Śląskich.
Rozważania poszczególnych stacji przygotowali członkowie katowickich parafii oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich, a także klerycy, harcerze i aktorzy. W czasie nabożeństwa uczestnicy modlili się w bardzo wielu aktualnych intencjach, m.in. za bezrobotnych, o miłość i odpowiedzialność w rodzinach, o kierowanie się zasadami moralnymi w życiu codziennym oraz o poczucie odpowiedzialności za Ojczyznę. Szczególnie modlono się za nienarodzone dzieci i o poszanowanie życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
W słowie na zakończenie Drogi Krzyżowej, przy ostatniej stacji pod pomnikiem Powstańców Śląskich, metropolita katowicki abp Damian Zimoń przypomniał, że Chrystus nie tylko umarł dla naszego zbawienia, ale także zmartwychwstał. Nawiązując do treści rozważanych przy jednej ze stacji, która usytuowana była przy pomniku katyńskim, abp Zimoń przypomniał, że w tym roku obchodzimy siedemdziesiątą rocznicę dokonanej w Katyniu zbrodni. „Mamy to wszystko w sercu. Przebaczamy, ale nie zapomnimy. To wyraz chrześcijańskiego podejścia do tej zbrodni i do każdej innej” – mówił abp Zimoń. Przypomniał, że w tym samym czasie zginął w Dachau bł. ks. Emil Szramek, proboszcz parafii mariackiej w Katowicach.
Podkreślając, że krzyż jest znakiem miłości, abp Zimoń stwierdził: „Mam odwagę powiedzieć, bo czytam słucham i oglądam: kto walczy z krzyżem – to naprawdę przegrana walka”. Wspominając o próbach usuwania krzyży z przestrzeni publicznej metropolita katowicki powiedział: „Pytam się: O co chodzi? W czyje imię? Przecież nasi ojcowie w to imię umierali”. Stwierdził też, że ataki na krzyż mogą być wyzwaniem dla nas, abyśmy życia człowieka jeszcze bardziej bronili. „Zbrodnie XX wieku niech będą dla nas katechezą, jak szanować życie dzisiaj” – zaapelował metropolita. Podkreślił, że mimo wszystko jesteśmy pełni nadziei, ponieważ pokładamy ją w Chrystusie.
Droga Krzyżowa ulicami Katowic odprawiana jest w piątek przed Palmową Niedzielą od kilkunastu lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.