Katowice: w oczekiwaniu na Zmartwychwstałego – początek Wielkiego Postu w katedrze
18 lutego 2015 | 20:14 | hy Ⓒ Ⓟ
– Nie można zrozumieć, ani tym bardziej przyjąć, praktyk pokutnych bez odniesienia ich do Miłości, która bezinteresownie umierała dla naszego zbawienia – powiedział podczas homilii ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Eucharystii w Środę Popielcową w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
Ks. Chromy ukazując zgromadzonym w katowickiej archikatedrze „rysy chrześcijańskiej pobożności”, stwierdził, że dzisiaj Pan Jezus powiedziałby nam „Nie róbcie wokół siebie widowiska, spektaklu”. Kapłan zaapelował, aby wierzący nie manipulowali swoim otoczeniem.
Wskazując drugi rys wyrażający się w słowach „nie trąb przed sobą” kaznodzieja zauważył, że za czasów Chrystusa, trąby były wykorzystywane w świątyni jerozolimskiej podczas liturgii żydowskiej do wielbienia Pana Boga, lecz zapewne niektórzy kapłani używali ich również wtedy, gdy ktoś składał obfite ofiary. Odnosząc się bezpośrednio do tych słów, kapłan przytoczył następny fragment z Ewangelii: „Kiedy dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa”.
Kolejny rys dotyczył modlitwy. Ks. Chromy podkreślił, że oprócz wymiaru wspólnotowego, nasza wiara ma również wymiar indywidualny i jest on tak samo ważny. Słowa Jezusa uczą nas, aby nadmiernie nie uzewnętrzniać naszych praktyk religijnych, tylko pielęgnować je w sercu.
Nieodzownym elementem rozpoczynającego się Wielkiego Postu jest nawrócenie. Post, modlitwa i jałmużna mają nam w tym pomóc, jednak jak zauważył kaznodzieja, możemy również w Katechizmie Kościoła Katolickiego odnaleźć porady dotyczące nawrócenia. Jednym z najtrudniejszych elementów, jak wskazał ks. Chromy jest zawarte w punkcie 1435 ostatnie zdanie „Najpewniejszą droga pokuty jest wzięcie każdego dnia swojego krzyża i pójście za Jezusem”. Kapłan jako przykład podał postawę pierwszego papieża św. Piotra, który nie chciał zgodzić się na krzyż Jezusa: – Piotr zaprotestował przeciwko nędzy Pana Jezusa. To jest dowód i znak na to, że od samego początku Kościół gorszył się krzyżem. Co więcej, myślę, że pokusa odrzucenia krzyża dzisiaj jest tak samo silna, a może jeszcze silniejsza! – dobitnie stwierdził ks. Chromy.
Wyraził nadzieję, że po 40-dniowym czasie pokuty i nawrócenia, będziemy mogli tak jak św. Piotr podczas spotkania ze Zmartwychwstałym, wyrazić swoje wyznanie wiary, krótkim, lecz treściwym zdaniem: „Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.