Katowice: wystawa malarstwa prof. Antoniego Cygana w Muzeum Archidiecezjalnym
21 listopada 2014 | 11:57 | hy Ⓒ Ⓟ
– W powiązaniu z wydarzeniami mojego życia znajduję w Biblii wątki, które są uniwersalne, i te zazwyczaj maluję – powiedział KAI prof. Antoni Cygan 20 listopada podczas wernisażu wystawy jego prac w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach. Wystawa potrwa do 10 stycznia 2015 r.
Studenci, duchowni, przyjaciele artysty i rodzina – zgromadzili się w czwartkowe późne popołudnie w Muzeum Archidiecezji Katowickiej na wernisażu prof. Antoniego Cygana. Wystawa poświęcona malarstwu sakralnemu obecnego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zgromadziła rzeszę zainteresowanych wśród, których znalazł się abp senior Damian Zimoń.
– Mówiąc o twórczości rektora Antoniego Cygana, nie możemy zapomnieć o naszych kościołach, do których pan rektor wniósł tyle piękna – stwierdził abp Zimoń. – Dzisiaj w tym miejscu nie trzeba dyskutować na temat sacrum. Tutaj trzeba podziwiać te biblijne treści, które zostały wydobyte z duszy pana rektora – dodał.
O obecnych na wystawie obrazach sam autor powiedział, że są jedynie częścią jego twórczości o tematyce sakralnej. – W zależności od sytuacji związanych z tym, co się dzieje wokół mnie, znajduję w Biblii wątki, które są dla mnie uniwersalne i te zazwyczaj maluję – powiedział w rozmowie z KAI prof. Cygan. – Sięgam zarówno do Starego, jak i do Nowego Testamentu. Biblia jest w sobie na tyle bogata, że wystarczy mi do końca życia, aby na podstawie jej wątków malować – stwierdził profesor.
Prof. Cygan wspominał również o drodze jaką przeszło jego malarstwo. Jak sam podkreślił, doszło do pewnego „uspokojenia” jego obrazów. Pomimo wieloletniego doświadczenia i nauki, rektor ASP nadal żyje w przekonaniu, że można malować lepiej i dlatego każdy kolejny obraz jest dla niego nowym wyzwaniem.
Wśród obecnych na wernisażu był również wuj prof. Cygana, który zna go od dzieciństwa: – Antoni zawsze lubił rysować, malować, czy lepić różne postacie z plasteliny. Jak się okazało z biegiem czasu, tak to pokochał, że świata poza tym nie widzi. Pamiętam jak kiedyś rysował konia, nikt nie potrafił na początku rozpoznać co to jest, bo jak się okazało Antek swój rysunek rozpoczął od narysowania lewego tylnego kopyta – opowiadał.
Prof. Antoni Cygan urodził się w Zabrzu w 1964 roku. Studia ukończył na Zamiejscowym Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w roku 1988 w Pracowni Projektowania Graficznego prof. T. Jury, oraz w Pracowni Malarstwa prof. A. S. Kowalskiego. Od roku 1992 pracuje w katowickiej uczelni artystycznej, obecnie prowadzi Pracownię Rysunku dla studentów lat II-V. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, między innymi w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, Lyonie, Helsinkach, Opawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.
Jest autorem kilku cykli Drogi Krzyżowej, znajdujących się między innymi w sanktuarium w Licheniu oraz parafii św. Pawła Apostoła w Zabrzu Pawłowie. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz kościołów (m. in. kompleksowy projekt wnętrza, ołtarzy, malarstwo w kościele św. Pawła Apostoła w Zabrzu, kościół Św. Urbana w Paniówkach, Kaplica Domu Księży emerytów w Katowicach).
Obecnie jest rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w kadencji 2012-2016.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.