Katowice: wyświęcono 16 kapłanów
21 maja 2016 | 15:53 | ks. sk Ⓒ Ⓟ
Abp Wiktor Skworc w sobotę, 11 maja, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach wyświęcił 16 diakonów na prezbiterów. – Dzisiejsze święcenia to nadzwyczajny wyraz zaufania do każdego z Was. Kościół Wam ufa! – powiedział w homilii podczas Eucharystii święceń metropolita katowicki. Na samym początku skierowanego do wiernych słowa zwrócił się do neoprezbiterów dziękując Bogu za ich życie oraz decyzję, która dzisiaj jest przez Kościół potwierdzana.
Wokół ołtarza katedralnego zgromadzili się biskupi katowiccy z abp seniorem Damianem Zimoniem, oraz biskupem z Zambii, który przyjechał na pielgrzymkę piekarską. Razem z neoprezbiterami modlili się księża proboszczowie, którzy pomagali nowo wyświęconym kapłanom założyć szaty liturgiczne.
W homilii metropolita katowicki podkreślił, że kapłani mają być „narzędziem Bożego miłosierdzia”. W tym kontekście przywołał postać św. Jana Nepomucena, który znany jest, „jako męczennik tajemnicy spowiedzi”. – Spowiednik jest narzędziem Bożego miłosierdzia, a nie urzędnikiem archiwum, w którym gromadzone są informacje o naszych grzechach. Pamiętajcie w konfesjonale – waszej codziennej Bramie Miłosierdzia – wysłuchujecie ludzkich grzechów jako przedstawiciele Boga bogatego w miłosierdzie, aby przebaczać – mówił do neoprezbiterów abp Wiktor Skworc.
Hierarcha wskazał, że „służba w Kościele jest naśladowaniem Boga, który w Jezusie Chrystusie zstąpił w dzieje i codzienność człowieka, aby służyć”. – W tym objawiła się Jego miłość, a także pokora. Miłość i pokora tworzą razem ewangeliczną służbę – mówił abp Skworc. – Drodzy Kandydaci – nie zatrzymujcie niczego z siebie dla siebie, aby was całych przyjął Ten, który cały wam się daje! Niech waszej służby nigdy nie opuszcza jej duch, czyli miłość i pokora. Służąc w miłości i pokorze, będziecie bowiem mogli naśladować Boga i staniecie się prawdziwie uczniami Jezusa Chrystusa – kontynuował.
Abp Skworc wskazał też na zadania, jakie wypływają z faktu święceń. Na pierwszym miejscu postawił służbę Eucharystii. – Będziecie szafarzami Najświętszego Sakramentu. Udzielając Go wiernym, zanosząc do domów ludzi chorych – uczcie się od Jezusa miłości i pokory, z jaką On daje się człowiekowi – powiedział.
Metropolita katowicki wskazał też na modlitwę, jako kolejny element posługi. Wśród zadań kapłana wymienił również błogosławienie. – Pan wybrał nas, abyśmy błogosławili ludziom i stworzonemu światu. Przez błogosławieństwo bowiem odnosimy wszystkich i wszystko do Boga – mówił.
Kończąc homilię metropolita katowicki zapewnił, że „od pierwszych chwil naszego życia przebywamy w przestrzeni miłujących dłoni Boga. Niczego i nikogo nie musimy się lękać, ponieważ nikt i nic nie zdoła nas odłączyć do miłości Boga (por. Rz 8,32nn)”. – Przez sakramentalny gest nałożenia rąk Chrystus pragnie wam dziś powiedzieć: „Jesteś w moich dłoniach, ogarnia Cię moja miłość – pozostań w przestrzeni moich rąk! Zaufaj i zawierz Mi siebie – w ten sposób staniesz się dzieckiem i będziesz gotowy przyjąć dar Królestwa i jego wymagania”. Niech w trudzie codziennej wierności ucznia Chrystusa wspomaga was Maryja, Matka Jezusa i nasza, którą miesiącu maju przyzywamy tak wieloma imionami; a wśród ich imieniem – Królowo kapłanów! – powiedział abp Skworc.
Do sakramentu święceń w katowickiej katedrze przystąpiło 16 diakonów z terenu archidiecezji katowickiej. Przed udzieleniem sakramentu odbyli oni rekolekcje w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Kokoszych, które poprowadził ks. Krzysztof Tomalik, Ojciec Duchowny w śląskim seminarium. Podczas Eucharystii kandydatów do święceń przedstawił ks. dr Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.