Katowice: zaprezentowano treść papieskiego orędzia na Światowy Dzień Chorego
11 lutego 2022 | 01:08 | asp/Radio eM | Katowice Ⓒ Ⓟ
Już jutro (11 lutego) w Kościele katolickim obchodzony będzie 30. Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji orędzie wystosował papież Franciszek. Jego treść – wraz z przedstawicielami środowisk medycznych – zaprezentował dzisiaj arcybiskup Wiktor Skworc.
Metropolita katowicki podkreślił, że hasłem tegorocznego Światowego Dnia Chorego są słowa z Ewangelii według św. Łukasza: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec was jest miłosierny”. – To jest taki imperatyw, bardzo mocne wezwanie, żebyśmy byli miłosierni, żebyśmy to miłosierdzie umieli świadczyć, żebyśmy umieli dostrzec wokół siebie ludzi potrzebujących. Nie musimy ich specjalnie szukać. Kiedy się dobrze rozejrzymy w naszym środowisku, w naszej rodzinie, to wszędzie są osoby, które potrzebują naszej bliskości, naszego zrozumienia, naszej pomocy – mówił arcybiskup Skworc.
Prof. Karolina Sieroń, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA w Katowicach pytana o to, czy podczas ratowania ludzkiego życia jest czas na modlitwę, potwierdziła, że jest. – Na pewno jest oddech ulgi, że się udało. Szczególnie, gdy dotyczy to osób młodych, które mają jeszcze całe życie przed sobą. Osoby starsze też są bardzo ważne, bo są czyimiś rodzicami, dziadkami, i zawsze to jest strata dla rodziny. Natomiast, jeśli gnie nam młody człowiek, trzydziesto -, czterdziestoletni, to nawet nam czasami się łezka w oku zakręci. A jeśli ta osoba wychodzi z ciężkiego stanu w dobrej formie, to dla nas to jest ogromna radość i westchnienie do góry, że rzeczywiście, Boże, udało się! – podkreślała prof. Sieroń.
O swojej pracy opowiedziała też Agnieszka Stolarczyk, pielęgniarka Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu.
– Bardzo ważne było, żeby zrozumieć, że w tym chorym człowieku jest cierpiący Jezus. I że ja mogę, właśnie w tym chorym człowieku, dotykać cierpiącego Jezusa. Mogę przy nim być, mogę go wspierać, mogę mu nieść ulgę w cierpieniu. Mogę też przenosić go modlitwą w różne sytuacje. To było moje odkrycie, które nadało sens mojej pracy – tłumaczyła.
Prof. Jan Duława ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach apelował o większą dbałość o zdrowie. – Zdrowia nie widać. Widać dopiero chorobę. My za późno się spostrzegamy, że jesteśmy chorzy. A nim nie myśli o tym wcześniej, jak zadbać o to zdrowie. To jest podobnie, jak z honorem: łatwo go stracić, a trudniej odzyskać. I zdrowie też łatwiej stracić, niż później odzyskać. Często nie da się go odzyskać. O to apeluję, by myśleć o zdrowiu od samego początku. O zdrowiu człowieka trzeba myśleć na długo przed jego urodzeniem – zauważał.
Podobnego zdania był metropolita katowicki. – Troska o zdrowie się nie rozpoczyna od wizyt u lekarza, tylko winniśmy codziennie o nasze zdrowie dbać. Wszyscy dobrze wiemy, co nam szkodzi, a co nam służy. I może warto przy okazji Światowego Dnia Chorego sobie uświadomić, że skoro teraz jestem zdrowym człowiekiem, muszę bardziej dbać o swoje zdrowie. Powinienem zadbać też o ludzi chorych.
Światowy Dzień Chorego jest obchodzony corocznie 11 lutego i ustanowiony przez papieża Jana Pawła II. Święto obchodzone jest w dniu wspomnienia w Kościele powszechnym pierwszego objawienia Maryi w Lourdes. Ogólnoświatowe obchody tego dnia odbywają się co roku w którymś z sanktuariów maryjnych na świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.