Drukuj Powrót do artykułu

Każdy dialog rodzi się z gotowości do zrozumienia

22.08.2017 , Moskwa / pb (KAI/Askanews) / bd Ⓒ ℗

Kolejne spotkanie papieża i patriarchy moskiewskiego będzie niespodzianką, tak jak niespodzianką było ich spotkanie w Hawanie 18 miesięcy temu – uważa kard. Pietro Parolin. Przebywający w Moskwie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej stwierdził w rozmowie z Askanews, że na razie nie są prowadzone żadne przygotowania do takiego spotkania, ani do wizyty Franciszka w Moskwie.

Pytany o to, jak Stolica Apostolska chce prowadzić dialog z Rosją, kardynał odpowiedział, że „cegłami, którymi chcemy budować mosty są przede wszystkim: umiejętność wysłuchania racji innych, gdyż każdy dialog rodzi się z gotowości do zrozumienia; następnie umiejętność połączenia interesów ogólnych całej ludzkości z partykularnymi interesami danego kraju, które nie są sprzeczne; po trzecie: nieosłabianie prawa międzynarodowego, lecz jego przestrzeganie”.

Zdaniem kard. Parolina, Rosja ma swą rolę do odegrania w negocjacjach mających na celu rozwiązanie kryzysu w Wenezueli i dlatego temat ten będzie podejmował w rozmowach z władzami rosyjskimi.

Czytaj także: Kard. Parolin spotkał się z metropolitą Hilarionem

Odnosząc się do zamachu w Barcelonie, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że „nie można wzywać Boga jako usprawiedliwienia dla naszej nienawiści”. Jednocześnie wezwał do niepopadania w „spiralę nienawiści i przemocy”. – Zawsze powinniśmy działać w sposób konstruktywny – przekonywał hierarcha.

Wersja do druku

Przeczytaj także

22 sierpnia 2017 09:51

Kard. Souraphiel: Europa powinna słuchać misjonarzy z Afryki

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.