Kazimierza Mała – bp Jan Piotrowski erygował drugą w diecezji kieleckiej Chorągiew św. Jana Pawła II
31 lipca 2022 | 19:27 | dziar | Kazimierza Mała Ⓒ Ⓟ
W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzy Małej została powołana Chorągiew św. Jana Pawła II, do której wstąpiło dziewięciu mężczyzn. Uroczystego erygowania chorągwi dokonał biskup kielecki Jan Piotrowski w sobotę 30 lipca.
Jest to druga chorągiew w diecezji kieleckiej – pierwsza powstała w marcu 2022 r. w parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie. Wstąpiło do niej siedmiu mężczyzn.
Nowi rycerze złożyli uroczyste ślubowanie podczas Mszy św. Otrzymali płaszcze rycerskie, pektorały i różańce. Współbracia z innych chorągwi przywitali ich tradycyjnym okrzykiem „Vivat Jezus – Totus Tuus!”.
Proboszcz parafii, ks. Krzysztof Balcer, przypomniał zebranym, że w parafii kult św. Jana Pawła II rozwija się od dawna, a powołanie chorągwi jest jego czynnym wyrazem.
W kazimierskiej parafii szczególną czcią otaczane są relikwie krwi św. Jana Pawła II. Znajdują się one w ołtarzu bocznym, który jest dedykowany Świętemu Papieżowi. Osiemnastego dnia każdego miesiąca, w kościele parafialnym w Kazimierzy Małej, odbywa się Msza św. oraz nabożeństwo ku czci Papieża Polaka podczas którego zanoszone są modlitwy się w intencji rodzin, małżeństw – szczególnie tych, które w danym miesiącu obchodzą dowolną rocznicę ślubu – matek w stanie błogosławionym, małżeństw oczekujących potomstwa, a także osób chorych, samotnych oraz starszych. W ostatnich dwóch latach miało miejsce błogosławieństwo relikwiami krwi św. Jana Pawła II we wszystkich miejscowościach parafii.
Na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Małej został wzniesiony siedemnastometrowy stalowy Krzyż, który jest wierną repliką słynnego Krzyża na Giewoncie – jest to wyraz wdzięczności Panu Bogu ze strony miejscowych parafian za dar życia i pontyfikat Papieża Polaka. Kazimierski Krzyż Miłości, bo taka jest jego nazwa, został uroczyście poświęcony 14 sierpnia 2021 r. przez ks. bp. Jana Piotrowskiego w obecności licznie zgromadzonych parafian oraz zaproszonych gości, w sumie ok. tysiąca osób. Przy Krzyżu umieszczono 10 kamieni z tablicami na których są wyryte cytaty z nauczania św. Jana Pawła II.
Homilię wygłosił bp Jan Piotrowski.
Przypomniał w niej m.in. cele Zakonu Rycerskiego św. Jana Pawła II.
– To formacja katolickich mężczyzn świeckich, stawiająca sobie za wzór do naśladowania osobę patrona, naszego znamienitego rodaka. To właśnie on, 31 lat temu na świętokrzyskiej ziemi, powiedział „Ta ziemia została zaszczycona relikwią Krzyża Chrystusowego już za czasów Bolesława Chrobrego. Krzyż jest nam drogi, o ten krzyż walczyliście przez lata, aby był obecny w waszych domach, szkołach, zakładach pracy, a przede wszystkim w waszych sercach” – przypominał biskup kielecki.
Wskazywał także, jakim cechami powinien odznaczać się rycerz – „człowiek honoru, co jest dziś rzadkością, odwagi, męstwa, wierności i mistrzostwa w walce duchowej i obyczajowej”. – Rycerz w dobrym tego słowa znaczeniu to ten, który walczy w imię wiary i swojego króla, jego zdrowa pobożność, a przede wszystkim jego autentyczne świadectwo wiary w Boga w Trójcy Świętej jedynego, wysuwa się na pierwszy plan – podkreślał biskup.
Dzisiejsza rzeczywistość stawia przed rycerzami – już bez zbroi i miecza – nieco inne zadania, niż w historii. Chodzi przede wszystkim o codzienne, autentyczne świadectwo wiary oraz o spełniane czyny miłosierdzia i wzajemne okazywanie sobie miłości, w myśl nauczania Jezusa: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali”.
Zakon Rycerzy Jana Pawła II to formacja, którą założono w 2011 roku.
Zasadniczym celem Zakonu jest formacja katolików-mężczyzn świeckich poprzez stawianie sobie wzór osoby patrona – św. Jana Pawła II, który swoim świadectwem pokazywał, jak harmonijnie można łączyć męskość i świętość zarówno dziś, jak i w wymiarze uniwersalnym. Swoje powołanie rycerze Jana Pawła II chcą realizować poprzez zaangażowanie w różne rodzaje aktywności, w parafiach i poza nimi. Rycerze organizują m.in. pomoc dla Ukrainy.
Na świecie jest obecnie ok. 1300 członków zakonu. W Polsce funkcjonuje ponad sto chorągwi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.